Home particija
Moderator/ica: Moderatori/ce
Home particija
Evo ovako, trenutno na kompu imam Ubuntu. Distra mi je na root particiji dok za filmove, muziku i ostalo koristim home particiju. E sad zanima me, pošto bi si umjesto Ubuntu stavio Arch na postojeću root particiju i ako bi mu za home odredio postojeću home particiju dali bi izgubio podatke koje već imam na home.
- calisto053
- Moderator
- Postovi: 5812
- Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
- Spol: M
- OS: Mint 17.3 Cimet
- Lokacija: ~/kauč
Re: Home particija
Ne bi ništa izgubio, budući da Arch instaliraš na zasebnu root particiju. Ipak, da ne bi bilo problema s korisničkim ovlastima i zasebnim računima na zajedničkoj home particiji, na Archu kreiraj korisnika koji ima isto ime i ovlasti kao i na Ubuntu. Teoretski, ne bi smjelo bit problema, no nikad ne znaš kad vrag može doći po svoje...
Kod mene je to standardna praksa već godinama, ali uvijek se radi o istom sustavu (Mint). Pričekaj da ti se javi još netko s više iskustva
Kod mene je to standardna praksa već godinama, ali uvijek se radi o istom sustavu (Mint). Pričekaj da ti se javi još netko s više iskustva
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.
jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu.
Re: Home particija
Ubuntua vise nebi bilo, dakle samo bi imao Arch na root particiji na kojoj je bio Ubuntu.
- vision
- Postovi: 1799
- Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
- Spol: ♂
- OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
- Lokacija: Zaljev svetaca
Re: Home particija
Ne smiješ označiti/dozvoliti da ti se ta /home particija formatira. Uradi backup za svaki slučaj ako možeš.
Nisam nikada to radio, niti bi. Zato je najbolje uraditi backup, pa sve iznova napraviti:
/root = 20 GB
/home = 20 GB
i od ostatka hdd staviti treću particiju i ona neka bude kao skladište.
Nisam nikada to radio, niti bi. Zato je najbolje uraditi backup, pa sve iznova napraviti:
/root = 20 GB
/home = 20 GB
i od ostatka hdd staviti treću particiju i ona neka bude kao skladište.
- calisto053
- Moderator
- Postovi: 5812
- Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
- Spol: M
- OS: Mint 17.3 Cimet
- Lokacija: ~/kauč
Re: Home particija
To je ok, budući da želiš sačuvati podatke. Zato si i odvojio root i home particije. Međutim, na home particiji će ostati podaci koje napravio npr. korisnik "tom12" na Ubuntu. Da izbjegneš moguće probleme oko korisničkih prava nad njima, na Archu napravi račun "tom12" s istim ovlastima.tom12 je napisao/la:Ubuntua vise nebi bilo, dakle samo bi imao Arch na root particiji na kojoj je bio Ubuntu.
PS: I da, kao što kaže vision, bilo bi pametno NE FORMATIRATI home particiju...
Obavezno imaj nekakav backup sa strane
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.
jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu.
Re: Home particija
da, možeš i kao što je navedeno, moraš samo paziti da ne odabereš da formatira tu staru home particiju i da ju nastavi u archu koristiti kao /home. Preventivno, možeš samo kopirati sve skrivene datotetke (koje počinju sa .) u neki backup direktorij, no nije nužno. Ako bude problema, lagano makneš skrivene datoteke koje će resetirati postavke i to je to.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Re: Home particija
Ja ovako uvijek radim,ali kad se već raspravlja volio bih da mi se ovo pojasni. Je li bolje pobrisati skrivene mape ili ih se može zadržati iako su različite distre kao u ovom slučaju Ubuntu i Arch. Tnx!shrike je napisao/la: Ako bude problema, lagano makneš skrivene datoteke koje će resetirati postavke i to je to.
Nema veće religije od istine!
Re: Home particija
Moj savjet ti je da ih zadržiš, pa ako ne rade probleme nikome ništa, a ako rade lagano ih makneš. ne mislim tu izbrišeše, već jednostavno makneš u drugi folder kao backup. Nije problem u različitim distrama kao takvima, već različtiim verzijama programa gdje opcije za jednu verziju mogu skrišti drugu verziju. Neće ti podatci čaorbno nestati. Također, svako zezanje sa particijama je izrazito gluupo bez da se prije uradi backup. Neki to nauče na svojim greškama, a pametni na tuđim.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Re: Home particija
OK.Hvala na odgovorima
. Napraviti ću backup i onda ostaviti istu home particiju, naravno bez formatiranja.