Ubuntu na sticku radi bolje nego Windows XP na hard disku (5400 rpm) u mojem kompjuteru (USB 2.0).
Svjedočanstva
Moderator/ica: Moderatori/ce
Re: Svjedočanstva
Ponukan ipernarovim svjedočanstvom, stavio sam Ubuntu 32bit na USB stick. Usput sam skinuo media codece i još neke programe (Opera, Chrome itd.). Ako se nađem u sličnoj situaciji. 
Ubuntu na sticku radi bolje nego Windows XP na hard disku (5400 rpm) u mojem kompjuteru (USB 2.0).
Ubuntu na sticku radi bolje nego Windows XP na hard disku (5400 rpm) u mojem kompjuteru (USB 2.0).
- Suko
- Site Admin
- Postovi: 16079
- Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
- Spol: M
- OS: Mint 17 Cinnamon
- Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Re: SvjedoÄanstva

Ovakav USB ima ipernar.
Lako je s takvim USB-om instaliravati drugima.
Re: SvjedoÄanstva
Da, sav posao obavljaju mali pingvini sakriveni u USB stick. 
- Markec
- Postovi: 3865
- Pridružen/a: 30 sij 2008, 14:55
- Spol: M
- OS: neodlučan
- Lokacija: Croatia/Zagorje
Re: Svjedočanstva
Još bi bolje radilo da je usb stick preformatiran na EXT4pingu je napisao/la: Ubuntu na sticku radi bolje nego Windows XP na hard disku (5400 rpm) u mojem kompjuteru (USB 2.0).
Re: Svjedočanstva
ext4 nije poželjno staviti na USB stick, zbog journalinga, a stick ima ograničenu količinu pisanja/brisanja. Zato se koristi FAT16/32 kao default file system i radi kompatibilnosti sa ostalim OS-evima, svi mogu takav stick čitati. ext2 bi bio bolji izbor.Markec je napisao/la:Još bi bolje radilo da je usb stick preformatiran na EXT4pingu je napisao/la: Ubuntu na sticku radi bolje nego Windows XP na hard disku (5400 rpm) u mojem kompjuteru (USB 2.0).
U tu svrhu Microsoft je napravio exFAT, kao zamjenu za FAT32.
Slax i Wolvix su prave distre za USB stick, imam ih na stickovima.
Ubuntu sam više stavio kao prezentaciju mogućnosti, što se može s njim i da mogu testirati kompjutere koliko su kompatibilni sa GNU/Linuxom.
- ipernar
- Postovi: 468
- Pridružen/a: 03 pro 2009, 21:32
- Spol: M
- OS: Mint 9/Google Chrome
- Lokacija: /home/Špansko/
- Kontakt:
Re: Svjedočanstva
Danas pričam sa prijateljicom (sestra od Frame-a) i mužem njenim kak su im dajleri napravili račun na T-comu i kak neznaju kaj napraviti... velim ja njima... trebali ste mi prije reći... pa bi vam stavio linux... vele oni... pa moraš nam ga staviti... A ja onak kulerski.... morate vi to tražit od mene... a ne da ja vas nagovaram... hahahahapingu je napisao/la:Ponukan ipernarovim svjedočanstvom, stavio sam Ubuntu 32bit na USB stick. Usput sam skinuo media codece i još neke programe (Opera, Chrome itd.). Ako se nađem u sličnoj situaciji.
Ubuntu na sticku radi bolje nego Windows XP na hard disku (5400 rpm) u mojem kompjuteru (USB 2.0).
Tako da možete komotno još jednu mašinu pripisat u skoroj budućnosti... A što se tiče USB-a ja sam tak instalirao ubunutu na netbook i prijateljici je neš grafika poludila na ubunutu, osim toga treba im ostavit samo donji tray, a ne gore i dolje, tak da im je što sličnije windowsima.
Svi kažu da je za klasične win korisnike bolji Mint, al vi se nedate 'prevesti' pa nek vam bude! Vama je Ubuntu ko Sveto Pismo....
"Microsoft asks us to imagine a world with no walls. Well then why would we need Windows?"
- glaskoncILLa
- Postovi: 5678
- Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Re: Svjedočanstva
je, pogotovo ako su tad bili na soft modemu, a jos i ako je to bio conexant, a tad ih je bilo hrpa, s tim instalacijama bi se usrecio.. 
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
- Markec
- Postovi: 3865
- Pridružen/a: 30 sij 2008, 14:55
- Spol: M
- OS: neodlučan
- Lokacija: Croatia/Zagorje
Re: Svjedočanstva
Meni je draži ubuntu nego mint, zato jer se drži orginalnog izlgeda a ne windows izgled. Definitivno se slazem da je mint dobar za početnike pa i mint je bila moja prva linux distra na kojoj sam se duže vrijeme zadržaoipernar je napisao/la: Svi kažu da je za klasične win korisnike bolji Mint, al vi se nedate 'prevesti' pa nek vam bude! Vama je Ubuntu ko Sveto Pismo....
sto se tiće ext4 za journaling se nisam sjetio
Re: Svjedočanstva
Ubuntu je zakon.ipernar je napisao/la:Tako da možete komotno još jednu mašinu pripisat u skoroj budućnosti... A što se tiče USB-a ja sam tak instalirao ubunutu na netbook i prijateljici je neš grafika poludila na ubunutu, osim toga treba im ostavit samo donji tray, a ne gore i dolje, tak da im je što sličnije windowsima.
Svi kažu da je za klasične win korisnike bolji Mint, al vi se nedate 'prevesti' pa nek vam bude! Vama je Ubuntu ko Sveto Pismo....
Linux for human beings, ili kako sam se prestao bojati debiana, i instalirao Ubuntu.
Ubuntu - USB Start Up Disk Creator. Pokrenem takav stick. Instaliram sve potrebno za normalan rad (codeci, VLC...). Instaliram APTonCD. Njime backupiram pokupljene pakete ostale od instalacije i ostavim ih na sticku kao apt_.iso. Isto tako spremim listu instaliranih programa instaliranih preko Synaptica. Nakon toga mogu instalirati Ubuntu na kompjuter i instalirati sve ono od prije backupirano. Jedino bi još trebao neku automatizaciju, da se sa par klikova panel postavi u donji dio ekrana i neku Windows like temu da se automatski namjesti.
Razmišljao sam u remasteru Ubuntua po uzoru na Mint i Ultimate Edition, ali to zahtjeva više posla i bolje poznavanje funkcioniranja OS-a.
Primjetio sam da Mint prikazuje Murrina teme ispravnije od Ubuntu-a.
Tako sam i ja razmišljao. Ono, dva panela, egzotika..., pogotovo kada nakon dugo vremena, ponovno pokreneš neku distru.Markec je napisao/la:Meni je draži ubuntu nego mint, zato jer se drži orginalnog izlgeda a ne windows izgled. Definitivno se slazem da je mint dobar za početnike pa i mint je bila moja prva linux distra na kojoj sam se duže vrijeme zadržaokad sam naučio osnove onda sam prešao na ubuntu svidio mi se
i sada nemam namjeru vračati se na mint.
Prije nego sam ozbiljnije počeo koristiti GNU/Linux, išao sam pogledati što se događa sa Linuxom. Proučavao sam, koju bi distru isprobao. Tako sam se susreo sa Ubuntu 5.04, i rekao si, to obećava. A koliko je Ubuntu popularan ili upotrebljiv, neki od mojih prijatelja i poznanika koji možda i nisu toliko upućeni u kompjutere i OS, sada imaju Ubuntu u dual boot-u sa Windowsima, pruža im osjećaj veće sigurnosti kod surfanja. Možda ih manje smetaju neke sitnice kod GNOME-a i/ili KDE-a, nego mene, jer znam da nešto može biti bolje napravljeno, nego je trenutno, ali oni to možda ne primjećuju i koncetriraju se na samo korištenje aplikacija.
- ipernar
- Postovi: 468
- Pridružen/a: 03 pro 2009, 21:32
- Spol: M
- OS: Mint 9/Google Chrome
- Lokacija: /home/Špansko/
- Kontakt:
Re: Svjedočanstva
Meni je cilj prebacivanje ljudi na Linux i to na najbezbolniji način i uz najmanje truda. Linus Torvald je rekao da je inteligencija sposobnost izbjegavanja rada, a da se posao ipak napravi.
Zato koristim Mint jer ima flash i javu predinstaliranu i isto se da sa usb creatorom napravit i po sučelju je sličniji windowsima. Neznam kaj da velim. Ako želite windows korisnike 'obratit', morate se uvući u njihovu kožu i razmišljati njihovom glavom. odnosno tražiti sustav koji njima, a ne vama najviše odgovara. zato preporučam Mint.
Da li je možda za Linuxaša ubuntu bolji...? Vjerojatno i je, ali ti radiš sa windows korisnikom i poanta je u tome da on pređe na Linux i da bude sa njim zadovoljan, a ne da mu se pod svaku cijenu da distribucija koja se baš vama sviđa.
Da ste pravi, uzeli bi i Mint i Ubuntu, pokazali obe distre kako rade i dali korisniku da si odabere što hoće. Korisnik će šatro imati mogućnost izbora, iako ga u biti nema jer prelazi na Linux u svakom slučaju... ali ima osjećaj da je ipak on odabrao sebi što voli i tak... morate i emocionalnu psihologiju ljudi pohvatat, a ne gledati samo hardwer/softwer. čini mi se da vam fali taj fini 'osjećaj' za ljude i da zato niste toliko 'ljudi' odnosno mašina okrenuli na Linux.
Otići ću i korak dalje i reći vam da sam na faksu namjerno instalirao Mint, ne samo zato jer je on meni osobno drag nego i zato jer sam razmišljao o ljudima koji će koristiti te kompjutere, odnosno o tome što bi njima bilo prihvatljvije. Ako želite širiti Linux morate 'izaći' iz svoje kože i ući u njihovu, Microsoft je uspio sa windowsima jer je shvatio ono što ja sad vama objašnjavam, ali se neki uporno opiru. Sama činjenica da su Linuxi potpuno drugačiji sustav od windowsa, sama bi po sebi trebala biti dovoljna vama da shvatite da je vizualna prilagodba sučelja najmanje što možete napraviti a da se korisnik ipak osjeća 'domaće' na svojoj mašini.. .
Zato koristim Mint jer ima flash i javu predinstaliranu i isto se da sa usb creatorom napravit i po sučelju je sličniji windowsima. Neznam kaj da velim. Ako želite windows korisnike 'obratit', morate se uvući u njihovu kožu i razmišljati njihovom glavom. odnosno tražiti sustav koji njima, a ne vama najviše odgovara. zato preporučam Mint.
Da li je možda za Linuxaša ubuntu bolji...? Vjerojatno i je, ali ti radiš sa windows korisnikom i poanta je u tome da on pređe na Linux i da bude sa njim zadovoljan, a ne da mu se pod svaku cijenu da distribucija koja se baš vama sviđa.
Da ste pravi, uzeli bi i Mint i Ubuntu, pokazali obe distre kako rade i dali korisniku da si odabere što hoće. Korisnik će šatro imati mogućnost izbora, iako ga u biti nema jer prelazi na Linux u svakom slučaju... ali ima osjećaj da je ipak on odabrao sebi što voli i tak... morate i emocionalnu psihologiju ljudi pohvatat, a ne gledati samo hardwer/softwer. čini mi se da vam fali taj fini 'osjećaj' za ljude i da zato niste toliko 'ljudi' odnosno mašina okrenuli na Linux.
Otići ću i korak dalje i reći vam da sam na faksu namjerno instalirao Mint, ne samo zato jer je on meni osobno drag nego i zato jer sam razmišljao o ljudima koji će koristiti te kompjutere, odnosno o tome što bi njima bilo prihvatljvije. Ako želite širiti Linux morate 'izaći' iz svoje kože i ući u njihovu, Microsoft je uspio sa windowsima jer je shvatio ono što ja sad vama objašnjavam, ali se neki uporno opiru. Sama činjenica da su Linuxi potpuno drugačiji sustav od windowsa, sama bi po sebi trebala biti dovoljna vama da shvatite da je vizualna prilagodba sučelja najmanje što možete napraviti a da se korisnik ipak osjeća 'domaće' na svojoj mašini.. .
"Microsoft asks us to imagine a world with no walls. Well then why would we need Windows?"