Da ne duljim.
Konfiguracija računala:
AMD Athlon X264 6000+
AsRock am2xli-esata2 matična
3gb ram
ati HD radeon 3850 gpu
Simptomi:
Ubuntu 9.10, clean install. Nasumično smrzavanje, koje se događa bilo pod opterečenjem ili idle, bilo koja aplikacija, uslijed kojeg seje jedina slijedeča akcija hard reset računala. Dakle, sve se zamrzne. S time da može proči i do 2 tjedna između smrzavanja.
Dosad učinjeno: isključivanje compiza, memtest 24 sata - prošao. Nije pomoglo.
Isto računalo pod windowsima XP radi veoma stabilno.
Dodatno : korišteni ati propietary driveri.
Pitanje: Što dalje?
Hvala unaprijed.
Something Awful.
Ubuntu 9.10 nasumično se smrzava.
Moderator/ica: Moderatori/ce
Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja
Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)
Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja
Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)
Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
- Something Awful
- Postovi: 9
- Pridružen/a: 05 svi 2009, 02:23
- OS: Mint 17.3 Cinnamon
- Lokacija: Fubarstan
-
semiRocket
- Postovi: 287
- Pridružen/a: 13 lip 2009, 03:34
Re: Ubuntu 9.10 nasumično se smrzava.
Nemam neku određenu predpostavku ali možda nekome sine nešto na osnovu slijedećih pitanja:
1. Ti se to dešava samo s Ubuntuom 9.10 ili ti se dešavalo i s drugim distribucijama?
2. Si instalirao i na druge distribucije vlasnički driver od ATIja?
3. Da li ti je radilo stabilno s open source driverima?
Ovo zamrzavanje možda i nije vezano uz grafičku karticu, ali najčešće jest.
1. Ti se to dešava samo s Ubuntuom 9.10 ili ti se dešavalo i s drugim distribucijama?
2. Si instalirao i na druge distribucije vlasnički driver od ATIja?
3. Da li ti je radilo stabilno s open source driverima?
Ovo zamrzavanje možda i nije vezano uz grafičku karticu, ali najčešće jest.
▓▒░░▒▓╚╩══╦╧═══╨─◄♦
- Something Awful
- Postovi: 9
- Pridružen/a: 05 svi 2009, 02:23
- OS: Mint 17.3 Cinnamon
- Lokacija: Fubarstan
Re: Ubuntu 9.10 nasumično se smrzava.
Počelo se događati u 9.04.semiRocket je napisao/la: 1. Ti se to dešava samo s Ubuntuom 9.10 ili ti se dešavalo i s drugim distribucijama?
Da, od kada koristim ubuntu uvijek sam koristio vlasnički driver od ATIja.semiRocket je napisao/la: 2. Si instalirao i na druge distribucije vlasnički driver od ATIja?
Nisam probao koristiti open source drivere. Probati ću.semiRocket je napisao/la: 3. Da li ti je radilo stabilno s open source driverima?
Re: Ubuntu 9.10 nasumično se smrzava.
Pogledaj logove. Nakon rušenja mora biti nešto u njima.
U biti trebao bi izbaciti onu obavjest o rušenju i ponudit prijavu....
U biti trebao bi izbaciti onu obavjest o rušenju i ponudit prijavu....
-
semiRocket
- Postovi: 287
- Pridružen/a: 13 lip 2009, 03:34
Re: Ubuntu 9.10 nasumično se smrzava.
Je li moguće da je neki update destabilizirao stvar na Ubuntuu 9.04?Something Awful je napisao/la: Počelo se događati u 9.04.
Sada teško jer su vlasnički prepisali otvorene. Ali imam bolju ideju, ubaci Live cd Ubuntua 9.04 s kojim ti je kako kažeš radilo stabilno do nekog trenutka i probaj raditi s njim par sati pa vidi da li ti se zamrzava s njim.Something Awful je napisao/la: Da, od kada koristim ubuntu uvijek sam koristio vlasnički driver od ATIja. Nisam probao koristiti open source drivere. Probati ću.
Prvo probaj s open source driverima dakle onima koji dolaze s distribucijom (ako radi s njima), pa onda instaliraj vlasničke. To sve u Live modu.
▓▒░░▒▓╚╩══╦╧═══╨─◄♦
- Something Awful
- Postovi: 9
- Pridružen/a: 05 svi 2009, 02:23
- OS: Mint 17.3 Cinnamon
- Lokacija: Fubarstan
Re: Ubuntu 9.10 nasumično se smrzava.
Ok, i to ću probati, ionako sam sad sve zasrao- maknuo fglrx pokušavajući instalirati radeonHD drivere, sad se nemogu ni logirati u sistem. Heh.semiRocket je napisao/la:Je li moguće da je neki update destabilizirao stvar na Ubuntuu 9.04?Something Awful je napisao/la: Počelo se događati u 9.04.
Sada teško jer su vlasnički prepisali otvorene. Ali imam bolju ideju, ubaci Live cd Ubuntua 9.04 s kojim ti je kako kažeš radilo stabilno do nekog trenutka i probaj raditi s njim par sati pa vidi da li ti se zamrzava s njim.Something Awful je napisao/la: Da, od kada koristim ubuntu uvijek sam koristio vlasnički driver od ATIja. Nisam probao koristiti open source drivere. Probati ću.
Prvo probaj s open source driverima dakle onima koji dolaze s distribucijom (ako radi s njima), pa onda instaliraj vlasničke. To sve u Live modu.
Re: Ubuntu 9.10 nasumično se smrzava.
Što nas dovodi do Linux lekcije #3157:Something Awful je napisao/la: sad se nemogu ni logirati u sistem. Heh.
Pri isprobavanju drajvera za grafičku karticu, preporučljivo je prebaciti init level na 3.