Pismenost

Razne diskusije nevezane za Linux.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Avatar
shrike
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Kontakt:

Re: Pismenost

Post Postao/la shrike »

Max Bunker je napisao/la: Mislim da mi ova gruba statistika daje za pravo u stavu da je većinsko mišljenje sa bol-a ipak meritornije od većinskog mišljenja lzs-a jer je ipak tamo obuhvaćen veći statistički uzorak pa je i krajnji rezultat svakako točniji.
Ovo je tipični primjer logičke greške koja se zove „argumentum ad populum“: http://www.logicallyfallacious.com/inde ... mon-belief

Riječ je o grešci u kojoj se krivo pretpostavlja da je većina u pravu, a manjina u krivu. Broj ljudi koji nešto smatra, vjeruje ili misli nema apsolutno nikakve veze sa time koliko je to nešto točna izjava. Tu bi sada mogli proći i to što se arguemnt većine koristi da bi se nekome dao autoritet, a autoritetu se beskompromisno vjeruje, zar ne? Sjedi jedan.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
bertone
Site Admin
Postovi: 11554
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Spol: M
OS: LMDE 6

Re: Pismenost

Post Postao/la bertone »

I što si dokazao ovom slikom:

slika

... osim da BUG forum (ako ga promatramo kao IT forum) zapravo nije mjerilo ničega jer jedan drugi Hr IT forum koji je nastao iz entuzijazma prema računalima (a ne koristi kao BUG forum) izgleda ovako:

slika

.. a za čudo, i na tom drugom forumu se nedavno pričalo/pisalo o "nepismenosti" pojedinih članova koji su upornim ne pisanjem čžš, bez točki, zareza, velikih i malih slova pa i nepostojanju rečenica ili pasusa... i znaš li što su pobornici "nepismenosti i neuvažavanja sugovornika" navodili kao referencu kako treba pisati... BUG forum :-D

I da, naljutio se ili ne ali tema je kako je već navedeno pokrenuta kako bi članovi foruma iznijeli svoje mišljenje o "on line pismenosti/nepismenosti", čemu navođenje statistike i usporede pa onda navođenje da sami izvlačimo zaključak koje je tvoje mišljenje... da li je to s tvoje strane nepoštivanje i podcjenjivanje sugovornika ili ... ?!

****

Što se tiče navoda (nekih članova) da ovaj forum (pa i BUG forum :-D ) posjećuju ljudi iz okolnih zemalja i da oni pišu i koriste drugačije riječi i izraze te da se od njih ne može očekivati da se prilagode Hr pravopisu... to je očekivano i slažem se s tim razmišljanjem (kao i kad netko u nekom postu piše dijalektom) no da netko dođe i počne pisati na ćirilici (ili bednjanskom dijalektu... Bednja je mjesto u Zagorju gdje imaju specijalan jezik kojeg nitko ne razumije :-D ) onda bi to bilo nepoštivanje sugovornika/svih članova foruma jer je primarni i zadani način pisanja latiničnim pismom.. na kraju, ni ja nikad ne bih na recimo nekom Sr forumu gdje svi članovi komuniciraju ćirilicom išao pisati latiničnim pismom jer sam mišljenja da bi ih time vrijeđao i omalovažavao kao sugovornike.

Osim toga, za primjer, član @Holden je ako se ne varam iz Slovenije, i da li on piše na Slovenskom... ne, tu i tamo mu nešto pobjegne no čovjek se trudi pisati da ga svi razumiju i što bliže pravopisu Hr i iz toga se vidi da poštuje sugovornike :thmb-up
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: LMDE 6
Slika: [url=https://i.postimg.cc/fs6gNqZt/Slika-zas ... -58-57.png[/url]

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Abzeenth
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
OS: Kubuntu & Fedora
Lokacija: Online

Re: Pismenost

Post Postao/la Abzeenth »

nicky je napisao/la: Možda nisam u pravu, možda to ima drugi naziv. Abzy help, dal se nepismenost odnosi samo na pisanje ili podrazumjeva i nemogućnost čitanja sa razumjevanjem?
Ovo je jako dobro pitanje, i povezano je s onim što sam napisala u svom prvom postu u ovoj temi: bojim se da nepismenost svakom znači nešto drugo, i da smo se možda prvo trebali dogovoriti što to jest, da ne pričamo o različitim stvarima :D

Nažalost, ja nisam ekspert i ne znam koja bi bila definicija nepismenosti; gdje to saznati uopće? Na Wikipediji? U nekom rječniku? :pogled_dolje Pretpostavljam da najuža definicija pismenosti obuhvaća poznavanje i razumijevanje abecede; doslovno, da znaš čitati i pisati...ali definitivno bi razumijevanje pročitanog i napisanog trebalo biti dio definicije, ako već nije.

Najgore je komunicirati s osobom koja se zbrkano izražava i piše u stilu "jagla Sujem za peru kladaarca,,,,", a istovremeno ne čita s razumijevanjem i ne shvaća što joj govoriš. Mislim da bi se prije sporazumio s nekim iz Papue Nove Gvineje nego s takvim govornikom hrvatskog jezika :D

@shrike
Sad ćeš biti prozvan diktatorom, pazi se :hihi
I sorry za navodnike :oops ovi "jednostavni" su prihvatljivi u engleskom, a kod nas nisu...ili ih možda ipak neki pravopis dozvoljava? :hmm
Max Bunker

Re: Pismenost

Post Postao/la Max Bunker »

shrike je napisao/la: Riječ je o grešci u kojoj se krivo pretpostavlja da je većina u pravu, a manjina u krivu. ... Sjedi jedan.
Mislim da bi ipak ti trebao sjesti i to sa dvije jedinice , zbog toga što ne čitaš s razumijevanjem ono kaj sam napisao a onda još ideš i komentirati to kaj sam napisao na način da krivo prezentiraš moje riječi.

Ako par puta duboko udahneš i skoncentriraš se na ono kaj sam napisao, onda ćeš uvidjeti da je moj fokus bio na tome da pokažem kakvo je mišljenje nekih tzv online sugovornika ( bez obzira bili oni negdje manjina ili većina ) na temu ispravljanja forumaša. A ako te to intelektualno ne iscrpi, onda ćeš još uvidjeti da nigdje niti jednom riječju nisam naveo da je to mišljenje ispravno ili neispravno. A makar sam se izjasnio da i ja tako mislim , također niti za moje mišljenje nisam nigdje naveo da je ispravno ili neispravno. E sad, ako još možeš pratiti onda si valjda skužio da sam htio pokazati da ima gomila ljudi koja nemisli isto kao što neki ovdje imaju stav , bez da sam se upuštao u procjenu da li je mišljenje te grupacije ispravno ili krivo. A ti si moje riječi prezentirao na način kao da ja tvrdim da je nešto ispravno samo zato kaj većina tako tvrdi.

:-D

( shrike, ti si iskusan linux fighter pa se nadam da ćeš shvatiti gornje riječi u šaljivom tonu kako sam ih i ja zamislio , no nema smisla da sad cjeli tekst nakitim smajlićima pa da iz aviona bude jasno kaj i kako želim da zvuči ) :thmb-up
bertone je napisao/la:
I što si dokazao ovom slikom:

... da li je to s tvoje strane nepoštivanje i podcjenjivanje sugovornika ili ... ?!
Ništa ja nisam dokazao, jer nismo u dokaznom postupku na nekom sudu , već je cilj bio pokazati da par osoba sa lzs foruma ima jedan stav ali da isto tako postoje i grupacije osoba koje razmišljaju potpuno drugačije. A slika i brojčane usporedbe su tu da se lakše percepira kaj bi značilo statistički uzorak na kojem bi se onda moglo izvlačiti neke zaključke, jer lzs ima premalo stalno aktivnih korisnika da bi se ovdje uopće bilo što pokušalo zaključiti i onda taj rezultat prenijeti na šire mase.

( Aj srećom imate mene pa kad se ja negdje uključim onda ta tema ima strelovit uspon u broju komentara i ispisanim stranicama... hehhehehehhehe :lulz )

Nadam se da nemoram i tebi pojašnjavati da sam iznio postojanje grupa sa različitim mišljenjima bez da sam se igdje upustio u procjenu da li je ovo ili ono mišljenje ispravnije ili krivlje.

A kaj se tiče poštivanja sugovornika : preberi sve moje tekstove na ovom ili bilo kojem drugom online ratištu ( svugdje je isti ili vrlo sličan nick ) i nađi bar jednu rečenicu gdje sam se uvredljivim ili teškim riječima bilo kome bilo kad obratio. Čak i kad je sugovornik zaslužio paljbu iz svih oružja svojom nekulturom ili bezobraštinom, svejedno sam se uvjek suzdržao i u rukavicama sam uzvratio. Zdravo jedem, zdravo živim ( koliko je to danas moguće ) tako da nemam neku količinu agresije koju bih okolo istresa samo tako. A i predobro poznam zakonske propise u RH pa znam kako bi neki scenario mogao završiti sa plaćanjem odšteta zbog iznesenih riječi.
Abzeenth je napisao/la: @shrike
Sad ćeš biti prozvan diktatorom, pazi se :hihi
Ohoooo ... Pa jel to tračak humora ? Još nije sve izgubljeno i ima nade za tebe... Možda malo da još poradiš na pravilnoj kombinaciji prehrane i fitnessa pa će i ta agresija polako isčeznuti iz tebe. Hehhehehehe :-D
( i tebe smatram iskusnim linux fighterom pa je ovaj gornji tekst trebao imati šaljiv prizvuk )

:zamisljen
Avatar
JH-IM
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS

Re: Pismenost

Post Postao/la JH-IM »

Abzeenth je napisao/la:Pretpostavljam da najuža definicija pismenosti obuhvaća poznavanje i razumijevanje abecede; doslovno, da znaš čitati i pisati...ali definitivno bi razumijevanje pročitanog i napisanog trebalo biti dio definicije, ako već nije.
Da to je definicija pismenosti u striktnom smislu, da osoba zna čitati i pisati i ništa više, dodati tu razumijevanje ne ide baš jer to zadire u niz psiholoških i društvenih elemenata koji nisu bitni za strogu definiciju pismenosti i odlaze previše u širinu. Ako znaš čitati i pisati pismen si i to je to. Da li potpuno razumiješ napisano ili da li ti je gramatika dobra je nebitno. Kao loš vozač na primjer, ne zna kako auto radi ni kako ga popraviti, a ni vozačko umijeće mu nije nešto posebno, ali on ili ona ipak voze i koriste se autom. Tako i ljudi čitaju i pišu sa više ili manje razumijevanja i točnosti u gramatici, ali čitaju i pišu.
Avatar
dupin
Postovi: 2220
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Spol: M
OS: OpenSuse
Lokacija: Zadar

Re: Pismenost

Post Postao/la dupin »

Uvriježilo se mišljenje po kojem "društvenjaci" nemaju pojma o tehnici, niti "tehničari" ništa ne čitaju. Mislim da je došlo vrijeme kada se i jedne i druge može nazvati polupismenima. Na forumu možemo komunicirati razgovornim jezikom. Za one kojima teže ide ije/je ili č/ć, uključite provjeru pravopisa.
Nema veće religije od istine!
Avatar
audiosl4ve
Postovi: 729
Pridružen/a: 16 pro 2013, 22:51
Spol: M
OS: CachyOS

Re: Pismenost

Post Postao/la audiosl4ve »

ja sam nepismen te cu potiho preskociti ovu temu :P
Avatar
shicy
Postovi: 8905
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Spol: M
OS: Slackware

Re: Pismenost

Post Postao/la shicy »

ne smeta mi što je netko nepismen osim u slučaju kad ne razumijem što je pjesnik htio reći
Avatar
shrike
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Kontakt:

Re: Pismenost

Post Postao/la shrike »

OK, ne ću više biti nepišmen!
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
rudar
Postovi: 1208
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Spol: M
OS: Kub 24.04 LTS,Deb 13 KDE

Re: Pismenost

Post Postao/la rudar »

Vlastiti tekstovi koje pišem književnim jezikom (ovdje hrvatskim, drugdje engleskim, ovisno o mjestu registracije portala) često mi djeluju pomalo sterilno, lišeni nekih sočnih dijalektalnih izraza, ali najviše mi je stalo do preciznosti. Hoću da misao koju želim prenijeti bude jasna (ako već nije kratka, nažalost).

Pismenost svakako smatram dijelom kulture. Među korisnicima GNU/Linuxa, međutim, pismenost je još važnija zbog terminala. Ako se pri upisu naredaba u terminalu pogriješi u jednom jedinom znaku, najčešće nećemo postići željeni učinak, a može nastati i ozbiljna šteta. S druge strane, ako netko u komunikaciji na forumu pogriješi u jednom slovu, to se neće ni primijetiti, svatko će razumjeti o čemu je riječ. Ali, zar nisu ljudi ipak važniji od računala?
Odgovori