Pad eksternog hard diska :(

Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Avatar
Micko
Postovi: 39
Pridružen/a: 07 pro 2016, 14:22
Spol: M
OS: Arch,xfce...

Pad eksternog hard diska :(

Post Postao/la Micko »

Ljudi,treba mi pomoc ili barem neki savet za moj problem.U toku prebacivanja (bekapovanja) svojih fajlova sa kompjutera na eksterni hard disk, slucajno sam ga oborio i pao je na pod. I od tog udarca, sad ne mogu da ga mount-jem,evo output od komande :

Kod: Označi sve

ntfs_attr_pread_i: ntfs_pread failed: Input/output error
Failed to read NTFS $Bitmap: Input/output error
NTFS is either inconsistent, or there is a hardware fault, or it's a
SoftRAID/FakeRAID hardware. In the first case run chkdsk /f on Windows
then reboot into Windows twice. The usage of the /f parameter is very
important! If the device is a SoftRAID/FakeRAID then first activate
it and mount a different device under the /dev/mapper/ directory, (e.g.
/dev/mapper/nvidia_eahaabcc1). Please see the 'dmraid' documentation
for more details.


Pokrenuo sam komandu iz windows-a chkdisk al' bez parametra /f, i evo sad cekam i razmisljam koji sam idiot. Tu su mi svi bitni podaci, a nisam imao iskustva sa ovim kompanijama za spasavanje podataka. Ako mi ova komanda ne pokaze neko resenje, moracu da se obratim njima. U pitanju je externi hard disk Toshiba od 1TB... :place :place :place http://www.winwin.rs/racunari-i-kompone ... 52849.html
Avatar
bertone
Site Admin
Postovi: 11554
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Spol: M
OS: LMDE 6

Re: Pad eksternog hard diska :(

Post Postao/la bertone »

Ako su otišle ploče od udarca u tlo (a vjerojatno jesu) jedino rješenje ti je da odneseš disk u neki servis koji se bavi spašavanjem podataka no unaprijed nemoj očekivati čudo jer se od udarca radi o mehaničkom oštećenju, a kolika je stvarna šteta će ti znati tek osobe kojima je to posao... i da, posao spašavanja podataka nije jeftin :zabrinut

Sreća u nesreći je što u toj tvojoj externoj Toshibi možeš zamijeniti HDD pa nećeš morati baciti kućište i elektroniku zajedno sa sad neispravnim diskom. Usput, ako imaš mogućnosti umjesto klasičnog HDD-a ubaci SSD pa više nemaš problema sa padanjem i mehaničkim oštećenjima, a Toshibin TR200 SSD je idealan za takvu namjenu jer su mu performanse (u razini SSD-a) katastrofa no zato je cijena po GB podataka trenutno najpovoljnija na tržištu (SSD od 480GB je trenutno oko 900-950 kn).
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: LMDE 6
Slika: [url=https://i.postimg.cc/fs6gNqZt/Slika-zas ... -58-57.png[/url]

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
shrike
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Kontakt:

Re: Pad eksternog hard diska :(

Post Postao/la shrike »

Čisto znatiželje, zašto si pokrenuo chkdisk bez /f a piše eksplicitno da je /f parametar jako bitan?
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Micko
Postovi: 39
Pridružen/a: 07 pro 2016, 14:22
Spol: M
OS: Arch,xfce...

Re: Pad eksternog hard diska :(

Post Postao/la Micko »

Taj eksterni uvek nosim sa sobom.Uglavnom na fakultet jer stalno mi se puni memorija na telefonu i laptopu, pa sve bekapujem tu. Nisam pokrenuo parametar /f jer sam hteo da prvo proverim koliko je oštećeno. Mislio sam da će da mi pogorša nešto još, pošto nisam nešto sa cmd-om, kao što sam sa bash-om. Meni on i dalje skenira taj disk, da prekinem pa da pokrenem taj parametar /f? Koje su šanse da ga barem osposobi da ga mount-ujem da prebacim šta se može? Hvala vam ljudi na odgovorima, danas sam baš pao u bedak zbog ovoga...
Avatar
Micko
Postovi: 39
Pridružen/a: 07 pro 2016, 14:22
Spol: M
OS: Arch,xfce...

Re: Pad eksternog hard diska :(

Post Postao/la Micko »

Proslo je par sati otkad sam pokrenuo tu komandu, i izbacio jedno dvadesetak linija : file record segment unreadable...
Ne znam da li je pametno da prekinem sad ovo sto je u toku,pa da pokrenem opet al' sa /f parametrom?
Avatar
shrike
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Kontakt:

Re: Pad eksternog hard diska :(

Post Postao/la shrike »

Da li se popravilo što?
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Micko
Postovi: 39
Pridružen/a: 07 pro 2016, 14:22
Spol: M
OS: Arch,xfce...

Re: Pad eksternog hard diska :(

Post Postao/la Micko »

Hvala na pitanju,nisam prekidao od juce onu komandu i tek je na 25% i prijavio je dosta ovih segmenta koji su nectiljivi...Polako gubim nadu da cu uopste videti i jedan fajl sa tog eksternog usb hard diska :zabrinut . Evo fotke cisto da vidite :

slika
Avatar
shrike
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Kontakt:

Re: Pad eksternog hard diska :(

Post Postao/la shrike »

Ak ti tak odugo traje onda ništa od toga. Oe poruke na slici govore tome u prilog. U mojem iskustvu, čim je hw greška svako daljnje igranje samo više i više uništava podatke, i ako uspiješ ikad amountati brzo cp svega što ti je bitno. Ali, ako je ovo backup disk ne bi trebao imati gubitak podataka, zar ne?
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Micko
Postovi: 39
Pridružen/a: 07 pro 2016, 14:22
Spol: M
OS: Arch,xfce...

Re: Pad eksternog hard diska :(

Post Postao/la Micko »

shrike je napisao/la:Ak ti tak odugo traje onda ništa od toga. Oe poruke na slici govore tome u prilog. U mojem iskustvu, čim je hw greška svako daljnje igranje samo više i više uništava podatke, i ako uspiješ ikad amountati brzo cp svega što ti je bitno. Ali, ako je ovo backup disk ne bi trebao imati gubitak podataka, zar ne?
Je l' mislis onda da je najbolje da prekinem i da probam fix opcijom ili? Pa imam mozda pola podataka sa tog eksternog hard diska na kompjuteru. Hocu barem da pokusam neke podatke da izvucem, ako je moguce...Je l' postoji jos neki nacin da se izvuku podaci? Hvala na odgovoru!
Avatar
shrike
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Kontakt:

Re: Pad eksternog hard diska :(

Post Postao/la shrike »

Probaj ovo sa /f, ali osobno sumnjam da češ izvuči baš išta. Iako ja bih na tvom mjestu izvukao van disk i drito ga spojio na sata konektor. Jedina nada u spas podataka a da te ne košta astronomsku lovu sa upitnim rezultatom je da je samo elektronika otišla, pa bi se moglo popraviti ako uzmeš sa istog takvog samo ispravnog diska (ovaj scenarij je teško hvatanje za slamke).
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Odgovori