menadjer Ubuntu

Ukratko se predstavite.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
Dobrodošli na forum portala linuxzasve.com. Ovo je mjesto gdje se ukratko možete predstaviti - slobodno otvorite novu temu i ukratko nam recite nešto o sebi. Također, poželjno je odmah ispuniti profil sa informacijama (Profil/Postavke, gore lijevo).
Odgovori
katrin53
Postovi: 5
Pridružen/a: 25 svi 2018, 14:03

menadjer Ubuntu

Post Postao/la katrin53 »

Kao prvo da sve linuxase pozdravim. Nova sam i trebam vasu pomoc a i putem vas se moze puno naucit.

Trebam vasu pomoc. Imam Ubuntu 16.04 i ne otvara mi menadjer ubuntu. U terminalu neznam sta bih trebala upisat da bih aktivirala menadjer. Ovo je veliki problem kod Ubuntu jer sve ide preko menadjera. I sami znate da nema sanse nesto da instaliram ili aktiviram bez njega.
Vec mi ga je dosta i zelim nesto drugo instalirat ali i to drugo ne mogu instalirat kad ne mogu narezat na DVD jer
Brasero snimatelj diskova prvo moram instalirat. Kao sto vidite, ne mogu se pomaci, vezane ruke imam.
Da li postoji nekakova opcija virtualnog narezivanja DVD ili instalacije online?
Ili da mi napisete sta trebam upisati u terminal, mozda je dobro da mi napisete a ja samo da kopiram zbog sigurnosti pravilnog rada.
Zahvaljujem svima, sve je dobro doslo. pozdrav
Avatar
rudar
Postovi: 1208
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Spol: M
OS: Kub 24.04 LTS,Deb 13 KDE

Re: menadjer Ubuntu

Post Postao/la rudar »

Kako stoji ovdje: https://askubuntu.com/questions/781255/ ... pen-at-all

probaj u terminal upisati

Kod: Označi sve

sudo apt-get update
To mi izgleda kao najjednostavnije i najbezbolnije od tamo predloženih rješenja.
Avatar
Cooleech
Moderator
Postovi: 7027
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Lokacija: /hrvatska/solin/

Re: menadŽer Ubuntu

Post Postao/la Cooleech »

Pozdrav i dobrodošla! Na ubuntoidima alat za nadogradnju, pretragu i instalaciju iz repoztorija zove se apt. Dakle, ako želiš instalirati brasero (zar više ne dolazi po defaultu?) upisat ćeš u terminalu:

Kod: Označi sve

sudo apt install brasero
Pa stisneš Enter. Pitat će te tvoj korisnički password ali ga nećeš vidjeti prilikom upisivanja (iz sigurnosnih razloga). Enter tipkom potvrdiš lozinku i samo čekaš da se instalacija završi (opet će doći do prompta).

Moj ti je savjet da probaš Linux Mint ili čak Manjaro. Obe distre su bolje od Ubuntua (a bolje i kotiraju na distrowatch.com).
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.
I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
katrin53
Postovi: 5
Pridružen/a: 25 svi 2018, 14:03

Re: menadjer Ubuntu

Post Postao/la katrin53 »

Rudar, zar ne razumijes, pa napravim update ali ne moze se otvoriti terminal.
Pa i jeste u tome problem sto nema sanse otvoriti terminal, zato i pitam jer ne mogu napraviti instalaciju itd. To je dobar sistem jer ti drugi ne mogu instalirati online ali je gadan kad zakaze.
Hajde recite mi gdje vam mogu snimljeni terminal poslati pa da vidite sta je u pitanju?
Ma imala sam Linux Mint, lijep je za oko ali SERVER cesto pada i to me je zivciralo. Mene bolje zanima malo bolje i razvijenije Linux OS primjer, Kali pa jos jedan koji ima 750 alata, hm mislim da je hawk linux itd. Trebam napredovati a ne sjediti na jednom linuxu pa evo ovako upoznajem mane Ubuntu. Inace je super za one koji ne idu dalje.

Uz to da vam odmah napomenem, ostecen mi je DVD sa kojeg kopiram Ubuntu a trenutno sam bogu za nogu pa nemam uza se USB. Pokusala sam vise puta instalirati jedan do drugog nebi li nesto uspjela uciniti, aktivirati, update itd., ali nema sanse.
katrin53
Postovi: 5
Pridružen/a: 25 svi 2018, 14:03

Re: menadjer Ubuntu

Post Postao/la katrin53 »

A sad jos jedno pitanje, kako osposobiti terminal da normalno radi?
katrin53
Postovi: 5
Pridružen/a: 25 svi 2018, 14:03

Re: menadjer Ubuntu

Post Postao/la katrin53 »

Hvala Rudar za stranicu https://askubuntu.com/questions/781255/ ... pen-at-all , tu sam nasla odgovor. Ako netkom bude trebalo neka kopira u terminal:
da bi ste deinstalirali i instalirali
To uninstall Software Center:

sudo apt-get remove software-center
sudo apt-get autoremove software-center
To re-install Software Center:

sudo apt-get update
sudo apt-get install software-center
Avatar
Cooleech
Moderator
Postovi: 7027
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Lokacija: /hrvatska/solin/

Re: menadjer Ubuntu

Post Postao/la Cooleech »

katrin53 je napisao/la:A sad jos jedno pitanje, kako osposobiti terminal da normalno radi?
Ako ti terminal ne radi, kako si napravila ovo dole:
katrin53 je napisao/la:Hvala Rudar za stranicu https://askubuntu.com/questions/781255/ ... pen-at-all , tu sam nasla odgovor. Ako netkom bude trebalo neka kopira u terminal:
da bi ste deinstalirali i instalirali
To uninstall Software Center:

sudo apt-get remove software-center
sudo apt-get autoremove software-center
To re-install Software Center:

sudo apt-get update
sudo apt-get install software-center
:hmm
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.
I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
rudar
Postovi: 1208
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Spol: M
OS: Kub 24.04 LTS,Deb 13 KDE

Re: menadjer Ubuntu

Post Postao/la rudar »

:lol:
Cooleech, :bravo
Avatar
jurastublic
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Lokacija: i grupa Film

Re: menadjer Ubuntu

Post Postao/la jurastublic »

Cooleech je napisao/la:
katrin53 je napisao/la:A sad jos jedno pitanje, kako osposobiti terminal da normalno radi?
Ako ti terminal ne radi, kako si napravila ovo dole:
...
U rescue konzoli ili to isto sa Ctrl-Alt-F2 npr.?
Ili samo nije bilo sličice na koju treba kliknuti pa je pomoglo Ctrl-Alt-T?
katrin53
Postovi: 5
Pridružen/a: 25 svi 2018, 14:03

Re: menadjer Ubuntu

Post Postao/la katrin53 »

Danas samo da vas obavjestim, odmah sam to uredila kako ste mi napisali. Veliko hvala, pored vas majstori nece moci zaraditi na nama.
Odgovori