[RIJEŠENO-X UBIJEN] Kako ubiti X bez tipkovnice ?

Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Avatar
Suko
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.

[RIJEŠENO-X UBIJEN] Kako ubiti X bez tipkovnice ?

Post Postao/la Suko »

Na poslu imam jedan komp s izgleda pokvarenom Nvidia karticom.
(Ima dual boot i na Visti također stalno javlja grešku da je display rikuo, ali da se oporavio. Napon varira i sve osjetljivo je u toj sobi riknulo nekoliko puta.)
Na Linuxu ima instaliran Nvidiin driver i sve radi tip-top.
Međutim, jako često se sve zablokira. Ekran se smrzne i par sekundi ne mogu koristiti niti miš, niti tipkovnicu.
Nakon par sekundi mogu micati miša, ali tipkovnica i smrznut ekran ostanu.
Ne radi Ctrl+Alt+Backspace (Naravno omogućio sam tu kombinaciju u postavkama), niti Ctrl+Alt+F*.
Onda moram u hard reset i ponovno pokrenuti komp.
Mislim da bi samo trebao ubiti X, srušiti ga u konzolu i ponovno pokrenuti X.
Tada bi sve radilo do slijedećeg smrzavanja.
Nije greška u driveru, već 99% kvar na kartici. Nije moj komp, pa servis ne bi dolazio u obzir trenutno.

Eto, ako netko zna kako bi mogao dobiti konzolu nekom drugom magijom, ja bi jako cijenio ...
Zadnja izmjena: Suko, dana/u 24 svi 2010, 19:22, ukupno mijenjano 3 puta.
Avatar
Grof
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb

Re: Kako ubiti X bez tipkovnice ?

Post Postao/la Grof »

Pa uđi direktno preko kernel parametra - single u GRUB-u
Avatar
Suko
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.

Re: Kako ubiti X bez tipkovnice ?

Post Postao/la Suko »

Ne, nisi me shvatio.
Prije nego se zablokira sve radi normalno.
Radi i Ctrl+Alt+F* i Ctrl+Alt+Backspace.
Mogu normalno ići u konzolu i mogu se normalno odlogirati.

Međutim, kad se zablokira, ne radi niti Ctrl+Alt+Backspace, niti Ctrl+Alt+F*
Imam smrznuti ekran i miša koji radi.
Tipkovnica ne prihvaća unos, ali ne znam da li je skroz zablokirana.
S obzirom da miš radi, mislim da bi i tipkovnica mogla raditi na nekom nižem nivou (ispod X-a)
Negdje sam na ovom forumu pročitao da se Ctrl+Alt+Backspace može naštimati da radi i kad se X smrzne.
Al' ne mogu to naći nikako.

Meni samo treba način kako dobiti Konzolu kad se komp smrzne. Iz nje bi lako sve ponovo pokrenuo.
Da ne moram svaki puta čupati računalo iz struje da bi ga ponovo upalio.
Avatar
Grof
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb

Re: Kako ubiti X bez tipkovnice ?

Post Postao/la Grof »

Jedino da mrežno pristupiš stroju, ako se nije cijeli smrznuo!

Moguće je dakvar na kartici zaista smrzne cijelo računalo, a tu nema pomoći.

S druge strane, ako X-i preuzmu tastaturu i smrznu se, mislim da nećeš moći dobiti tastaturu pod kontrolu, čak iako ostali dio sustava i dalje radi. U tom slučaju bi mrežni pristup (telnet, ssh) dao rezultata!
Avatar
zole052
Postovi: 9952
Pridružen/a: 12 tra 2008, 22:45
Spol: M
OS: Manjaro/Endevour
Lokacija: Rijeka

Re: Kako ubiti X bez tipkovnice ?

Post Postao/la zole052 »

Suko je napisao/la: Meni samo treba način kako dobiti Konzolu kad se komp smrzne. Iz nje bi lako sve ponovo pokrenuo.
Da ne moram svaki puta čupati računalo iz struje da bi ga ponovo upalio.
Imam jednu glupu ideju :mrgreen: Probaj instalirati easystroke pa namjestiti potrebnu kraticu pa kada smrzne tastatura a mis radi samo napravis gesturu...
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Avatar
Suko
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.

Re: Kako ubiti X bez tipkovnice ?

Post Postao/la Suko »

zole052 je napisao/la:
Suko je napisao/la: Meni samo treba način kako dobiti Konzolu kad se komp smrzne. Iz nje bi lako sve ponovo pokrenuo.
Da ne moram svaki puta čupati računalo iz struje da bi ga ponovo upalio.
Imam jednu glupu ideju :mrgreen: Probaj instalirati easystroke pa namjestiti potrebnu kraticu pa kada smrzne tastatura a mis radi samo napravis gesturu...
Moglo bi raditi.
Probati ću sutra kad dodjem na posao. :D
Grof je napisao/la:Jedino da mrežno pristupiš stroju, ako se nije cijeli smrznuo!

Moguće je dakvar na kartici zaista smrzne cijelo računalo, a tu nema pomoći.

S druge strane, ako X-i preuzmu tastaturu i smrznu se, mislim da nećeš moći dobiti tastaturu pod kontrolu, čak iako ostali dio sustava i dalje radi. U tom slučaju bi mrežni pristup (telnet, ssh) dao rezultata!
To mi je prekomplicirano jer bi morao ići u drugu prostoriju da pristupim mreži.
Avatar
Grof
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb

Re: Kako ubiti X bez tipkovnice ?

Post Postao/la Grof »

E, a vidi molim te ovu čaroliju s tastaturom, nisam ni zano da Linux ovo može. Sve su kombinacije sa Alt+SysRq+nešto tipkama i služe baš za ovakve događaje.
Pogledaj u tablici koja bi ti funkciija mogla pomoći ;)

EDIT:

Alt+SysRq+o - shtdown the system
Avatar
Suko
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.

Re: Kako ubiti X bez tipkovnice ?

Post Postao/la Suko »

Eto vidiš da se može. :D
Ima sve na Linuxu, samo treba pronaći.

Ako bude radilo, stavljam na HOW!
Avatar
Soul_Sample
Postovi: 1391
Pridružen/a: 01 lip 2008, 12:48
Spol: M
OS: Manjaro
Lokacija: Belišće / Zagreb

Re: Kako ubiti X bez tipkovnice ?

Post Postao/la Soul_Sample »

kriste ja prvi put u životu vidim da na PrintSc tipki piše i Sys Rq rofl rofl
Subdue the regret. Dust yourself off, proceed.
You'll get it in the next life, where you don't make mistakes.
Do what you can with this one, while you're alive.
Avatar
fritz62s
Postovi: 433
Pridružen/a: 26 svi 2008, 13:51
Spol: M
OS: Ubuntu 10.04
Lokacija: Beograd

Re: Kako ubiti X bez tipkovnice ?

Post Postao/la fritz62s »

Ko nema posebnu SysRq tipku, nego je kao kod mene zajedno sa PrtSc, kombinacija koja je potrebna je ili AltGr + SysRq + tipka ili kao kod mene Ctrl + Alt + SysRq + tipka
Resistance is futile, you will be asimilated!
Il' si Lindža, il' si mindža! :shock: apt-get moo
Registrovani Linux korisnik #465156 / Ubuntu korisnik #20700
Odgovori