Sada je: 02 srp 2020, 14:41.
Igranje pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Hej pozdrav svima!

Imam problem. Ne znam kako instalirati Steam i Team Fortress 2 na Linux Mint Helena. Probao sam ali ne znam ga koristiti. Tek tjedan dana koristim Linux, al se učim.

TF2 mi treba hitno jer se bavim aktivnom natjecateljskom igrom, a win7 mi istječe u nedjelju. Na netu sam pročitao da radi dobro ali tutorijali za instalaciju su mi malo nerazumljivi. Naime, nikako ne uspjevam preko Wine-a instalirati Steam. Probao sam ovaj postupak:
link,
ali nakon koraka:
Kod: Označi sve
wine start SteamInstall.msi

terminal mi jednostavno napiše da ta datoteka ne postoji.

Pomoć molim Vas i hvala u naprijed!

Hari
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
Instaliras wine i nakon instalacije skines steam, udjes u direktorij i dalje ko da koristis windowse... znaci dvoklik na onu .exe datoteku kao da pokreces iz windowsa. Ako tako pokrece sa krivim programom tu datoteku (recimo ko da je arhiva neka) onda desni klik na tu .exe datoteku pa 'properties' pa na karticu 'open with' i tu odaberes da ti .exe datoteke pokrece sa 'wine windows program loader' i zatvoris i na dalje bi ti trebalo svaku .exe datoteku odamah pokrenuti ko da si u windowsima.

Nakon instalacije steama igru znas instalirati pa ako ti ne bude radila onda se javi za daljnju pomoc :)

Steam radi ali zna malo zezati ali za instalirati i pokrenti igru nema problema jedino ces vjerojatno trebati instalirati neke dodatke za wine (directx...)

Za directx skines 'winetricks'
wget http://www.kegel.com/wine/winetricks

I pomocu njega instaliras 'd3dx9'. A to se radi tako da se pokrene winetricks sa
sh winetricks

Te odabere 'd3dx9' i stisne ok :)
Nekih stotinjak megabajta skine...
http://wiki.winehq.org/winetricks

i trebas provjeriti sa kojom verzijom winea ti ta igra radi. U standardnim repozitorijima imas 1.0.1 i 1.1.31 verzije, ako budes trebo najnoviju onda ces trebati dodati repozitorije od wine-a

http://www.winehq.org/download/deb
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 71 puta
Spol: M
zole052 je napisao/la:Instaliras wine i nakon instalacije skines steam, udjes u direktorij i dalje ko da koristis windowse...

Ok ostatak mi je jasan ali ova prva rečenica ne. Kako instaliram wine? Koju verziju? Kako skinem Steam?
Hari_Linoob je napisao/la:
zole052 je napisao/la:Instaliras wine i nakon instalacije skines steam, udjes u direktorij i dalje ko da koristis windowse...

Ok ostatak mi je jasan ali ova prva rečenica ne. Kako instaliram wine? Koju verziju? Kako skinem Steam?

Oh pa ti bi instaliravo igra preko wine-a a neznas osnove... pa tako ces se pogubiti i neces znati objasniti sto si napravio ako ti nesto podje po zlu... nemoj biti lijen citaj http://wiki.open.hr/

Koristis linux tjedan dana a nisi instaliro ni jedan program?

Za znati na kojoj verziji winea rade igre provjereno odi na stranicu http://www.winehq.org/ tu imas sve zive igre i ljudi javljaju kako radi na kojoj verziji ili samo otvori google i potrazi.

A steam valjda znas skinuti ako si ga skinuo kada si instaliro na windowsima?
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
skinuo sam najnoviju verziju wine-a. nije istina da nisam instalirao niti jedan program (VLC npr.). Pitao sam za pomoć oko konkretne stvari a ti mi daješ općeniti link. Teško je napisat jedan dobar tutorijal?

eh i btw. kad otvorim steamovu stranicu preko wine-a kad kliknem download steam dobijem poruku

err:mshtml:read_stream_data buffer is full
Hari_Linoob je napisao/la:skinuo sam najnoviju verziju wine-a. nije istina da nisam instalirao niti jedan program (VLC npr.). Pitao sam za pomoć oko konkretne stvari a ti mi daješ općeniti link. Teško je napisat jedan dobar tutorijal?

Ma nije meni tesko ali ako ti kazem da wine imas u repozitorijima kao sto si imao i vlc onda ako znas osnove instaliranja programa na linuxu ne bi trebo biti nikakav problem.

Odes u system > administration > synaptic package manager i kao svaki drugi program iz repozitorija instaliras.
Kada upises u trazilicu synaptica 'wine' viditi ces da imas 'wine' (koji je verzija 1.0.1) i 'wine1.2' koji je verzija 1.1.31.

Ili mozes otvoriti terminal i napisati
sudo apt-get install wine

za verziju 1.0.1
ili
sudo apt-get install wine1.2

za verziju 1.1.31

A za steam odes na http://store.steampowered.com/ imas sa lijeve strane zelenkastu kucicu na kojoj pise 'get steam now - free download' tu kliknes te downloadas steam i pokrenes ga dvoklikom misa na .msi datoteku.

I da mi je tesko napisati ne bi dobio onako detaljan prvi post a ove stvari su mi izgledale previse banalne da ti ih idem objasnjavati, sa naglaskom na tome kako da skines steam. Mislim to si radio i u windowsima ako igras tu igru preko steama.

Inace ako si malo zesci igrac topla preporuka je da stavis windowse u dual boot-u sa linuxom. Wine nije neka najveca sreca ma da radi u dosta slucaja ali morati ces se puno igrati a ovdje na forumu ti ljudi nemaju bas puno iskustva sa igrama preko wine-a.
ok, hvala na savjetu. trenutno nemam novca za windowse.
Hari_Linoob je napisao/la:nisam. na žalost. steam se pokrene i kad piše updating steam client stoji na 0% i ne miče se.

profil popunjen

Hmmm, ja sam bas za probu instaliro steam (nisam ni jednu igru ali budem) i bez problema mi se instaliro i updateo... i nisam nikakve dodatke stavljo, znaci samo cista instalacije wine-a.

Je malo kod updateanja kao stane/smrzne i onaj mali prozor se ne prikaze cjeli ali samo pocekas i sve odradi kako treba.

Koji wine imas instaliran? Ja imam verziju 1.1.31 iz sluzbenih repozitorija znaci onaj pod imenom 'wine1.2'
Mint je meni najbolja distribucija. Tvoj problem svodi se na to da si na linuxu tek tjedan dana. Sva potrebna znaja ćeš sa vremenom dobiti, nemreš sve odmah. Voljeo bi da ti mogu pomoći al neznam jer ne koristim wine... :)
"Microsoft asks us to imagine a world with no walls. Well then why would we need Windows?"
Primio/la zahvalu: 1 puta
wine-1.1.30 taj su preporučili u jednom tutorijalu. budem probao kasnije sa wine1.2

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.