Switch to full style
Razne diskusije nevezane za Linux.
Tema je zaključana

Re: čavrljanje

09 ruj 2013, 15:12

Abzeenth je napisao/la:Jedna od definicija kaže:


Taj dio me muči: jedna od definicija.

Načelno, neodređeni oblik rabimo kada iskazujemo promjenjive osobine imenice koja slijedi, a odgovara na pitanje kakav: lijep dan, velik problem, oštar nož…
Određeni pak upotrebljavamo kada izričemo stalne osobine predmeta ili kad preciziramo na koji se pojam ta osobina odnosi. Stoga on odgovara na pitanje koji. Usporedite, primjerice, ovo:


Pogledaj sad ovo:

GNU/Linux je kakav softver? Slobodan. -> GNU/Linux je slobodan softver.
GNU/Linux je koji softver?

Vratimo se sada na početak. Spomenuh dvije kategorije u kojima dolazi samo određeni oblik pridjeva: kada je on dio naziva (bijeli jasen, vodeni konj) i kada završava navedenim sufiksima (glavni kolodvor, mjesni ured, sunčani sat, vjenčani prsten).

Osim njih, pridjevi su određeni:

1. u imenima (Petar Veliki, Novi Sad, Mali medvjed, Dugi otok)
2. uz pokaznu zamjenicu (taj tvrdoglavi dječak, onaj visoki muškarac)
3. u neizvedenim oblicima kao što su jarki i žarki
4. kada su posrijedi oblici koji završavaju na –ći: brijaći, šivaći
5. kada određuju imenicu u vremenu i prostoru: desni, južni, zemni, nebeski, ljetni, srednjovjekovni
6. u znanstvenom nazivlju (primijetite da su mi formulacije ovakve: pridjev može biti određeni, neodređeni, gradivni...)


I po svemu ovome, GNU/Linux je slobodni softver.

I onda idem gledati što kaže internet. Eno, 2011. osnovana udruga za slobodan softver u kojoj se povela ista rasprava i došli su do istog zaključka, međutim, odlučiše se za slobodan softver.

I sad više ne znam što da mislim.

Evo, ovdje je korišten slobodan softver: http://www.linuxzasve.com/zasto-slobodan-softver :-D

Re: čavrljanje

09 ruj 2013, 16:00

shrike je napisao/la:
shrike je napisao/la:Hvala na linku! referirao sam se na vladino da i ima neki više manje službeni wifi po čitavom gradu.


sada u malo dužoj šetnji sam skužio da na trgovima postoji cityaccess besplatni wifi, ali doslovno samo na nekim trgovima, nikako po čitavom gradu. Iako, nije ni ovo loše jer je grad mali pa se lagano došeće do trga koji ima wifi.



@shrike, sinko.. nije za tebe bijeli svijet, vrati se ti u rvacku.. pa quotaš sam sebe :mrgreen:

Re: čavrljanje

09 ruj 2013, 16:06

Bertone je napisao/la:
shrike je napisao/la:
shrike je napisao/la:Hvala na linku! referirao sam se na vladino da i ima neki više manje službeni wifi po čitavom gradu.


sada u malo dužoj šetnji sam skužio da na trgovima postoji cityaccess besplatni wifi, ali doslovno samo na nekim trgovima, nikako po čitavom gradu. Iako, nije ni ovo loše jer je grad mali pa se lagano došeće do trga koji ima wifi.



@shrike, sinko.. nije za tebe bijeli svijet, vrati se ti u rvacku.. pa quotaš sam sebe :mrgreen:


Da, znam. Čisto da ima neki kontekst sam to uradio. No da... hm. Sada mi se spava.

Re: čavrljanje

09 ruj 2013, 16:17

Našla sam i ovo - http://www.ufzg.unizg.hr/wp-content/upl ... _final.pdf, što je kao nekakva publikacija i ima lektora, i isto koriste "slobodan".

Da pošaljem mail toj lektorici i pitam zašto se odlučila na slobodan? :-D

Re: čavrljanje

09 ruj 2013, 16:30

Osobno, smatram da tu nema prevelike mudrolije. Slobodni koristim kad govorim u množini, a slobodan kad govorim u jednini. Dakle, slobodni softver bi označavao širu grupu softvera, a slobodan softver neki specifičan. Ergo, slobodni ili slobodan ovisi o kontekstu rečenice. ;)
Primjerice, Linux je slobodan softver, a GNU je slobodni softver.

Re: čavrljanje

09 ruj 2013, 17:02

Cooleech je napisao/la:Osobno, smatram da tu nema prevelike mudrolije. Slobodni koristim kad govorim u množini, a slobodan kad govorim u jednini. Dakle, slobodni softver bi označavao širu grupu softvera, a slobodan softver neki specifičan. Ergo, slobodni ili slobodan ovisi o kontekstu rečenice. ;)
Primjerice, Linux je slobodan softver, a GNU je slobodni softver.


Čitam sve ovo i sve mi je manje i manje jasno što i kako. Ja sam uvijek koristio "slobodan softver"

Re: čavrljanje

09 ruj 2013, 17:16

Odlučih se na slobodan softver, jer je u cijeloj toj priči bitno kakav je to softver a ne koji!
Kakav je to burek? Masan. Odlikuje ga visok postotak masnoće.
Kakav je to softver o kojem se priča ovdje? Slobodan. Odlikuje ga poštivanje korisničkih sloboda.
Određeni pridjev pretpostavlja imanje više nečega koje tim određenim pridjevom diferenciramo - od moja 2 kaputa odlučila sam se za zeleni. Od hrpe softvera na internetu odlučila sam se za slobodni, a ne vlasnički. I to ima smisla u tom kontekstu.

Iz ovog svega je vidljivo da ne napredujem baš sa spremanjem statistike :lulz

Re: čavrljanje

09 ruj 2013, 19:11

mist je napisao/la:Odlučih se na slobodan softver, jer je u cijeloj toj priči bitno kakav je to softver a ne koji!
Kakav je to burek? Masan. Odlikuje ga visok postotak masnoće.
Kakav je to softver o kojem se priča ovdje? Slobodan. Odlikuje ga poštivanje korisničkih sloboda.
Određeni pridjev pretpostavlja imanje više nečega koje tim određenim pridjevom diferenciramo - od moja 2 kaputa odlučila sam se za zeleni. Od hrpe softvera na internetu odlučila sam se za slobodni, a ne vlasnički. I to ima smisla u tom kontekstu.

Iz ovog svega je vidljivo da ne napredujem baš sa spremanjem statistike :lulz


Da, ali ovdje se radi o stručnom terminu, a stručni nazivi uza se uvijek imaju određene pridjeve, tj. u višerječnim stručnim nazivima uvijek su određeni pridjevi. Burek je mastan, to je njegovo svojstvo, ali to nije stručni naziv niti burek podliježe kakvoj klasifikaciji. Ovdje slobodni (barem po mojem siromašnom poznavanju sintakse) ne izriče promjenljivu osobinu predmeta, nego je stalno obilježje. Možemo uzeti i definiciju iz Silić-Pranjkovićeve gramatike gdje određeni pridjevi stoje uz imenice koje su sugovornicima u aktualnoj komunikaciji poznate, usto imamo i integrirani softver, otvoreni kod... Pri sklonidbi se također upotrebljava pridjevno-zamjenična paradigma: slobodni softver, slobodnoga softvera.

Re: čavrljanje

09 ruj 2013, 19:41

retsam je napisao/la: niti burek podliježe kakvoj klasifikaciji.


Ne bi vjerovao čemu sve bureci podliježu. :-D

I meni po pravilima bi trebao biti slobodni softver, međutim, hm... e sad više ne znam ni sama. Određeni pridjev pretpostavlja postojanje najmanje dva predmeta koja se razlikuju jednom osobinom, i tada se nekim svojstvom izdvaja jedan predmet i upućuje se na njega (prepisujem iz sive gramatike). Zato se i pita koji (od više)?

Međutim, kada se pišu općeniti tekstovi o free software - ne pita se koji je to softver, nego kakav je to softver? Time upoznajemo svojstva tog softvera.

Ako ćemo cjepidlačiti, točka 1800 kaže da određeni oblik dolazi kao sastavni dio stručnih naziva, a ne da je obvezatan. :-D
Isto tako, točka 1793 kaže da je izbor u hrvatskom u načelu slobodan

Odoh slati mail nekome na nekakvom fakultetu.
EDIT: poslan mail, prenesem odgovor kad ga dobijem.

Re: čavrljanje

09 ruj 2013, 21:20

INCIDENT NA ZAGREBAČKOM BUNDEKU
'Konj je jurio totalno obezglavljeno, dvije djevojčice su plakale'

http://danas.net.hr/crna-kronika/konj-j ... su-plakale


:lulz :lulz :lulz :lulz
Tema je zaključana