Bolji stari ili novi hardver? (ili još jedna uzaludna tema)

Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Avatar
Abzeenth
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
OS: Kubuntu & Fedora
Lokacija: Online

Re: Potpuno gnušanje KDE-om, uvjerite me suprotno.

Post Postao/la Abzeenth »

Yeti je napisao/la:Sa time da mozes racunati da ce ti trosit rama proporcionalno sa kolicinom koju imas tj. ako imas vise uzet ce vise, ali opet ispod nekog minimuma ne ide.. :-D
Da. Mislim da smo to već sto puta napisali na forumu :D i skoro uvijek nekako u vezi s KDE-om... :hihi
Avatar
bertone
Site Admin
Postovi: 11554
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Spol: M
OS: LMDE 6

Re: Bolji stari ili novi hardver? (ili još jedna uzaludna te

Post Postao/la bertone »

Naravno, zato i naslov teme je takav, odnosno da podijelimo iskustva i stečeno znanje sa manje upućenim članovima kako se ne bi *ajebali i nasjeli šarenim reklamama, odnosno novo nije uvijek i bolje, ali da je učinkovitije po pitanju potrošnje energije, to je.

Naime kako relativno često pratim razne tržnice/trgovine po hr forumima, danas će upućeniji korisnik lako složiti za cca 1k kn, 2-3 puta bolju i jaču konfiguraciju od neke nove za 2,5 - 3k kn pa se tako čisto solina konfiguracija sazdana na Intelovom Q6600 CPU 4x2,4 GHz, pripadajućom MBO, 2GB DDR2 RAM-a i nekom srednje jakom nVidia VGA s 512 MB RAM-a i HDD-om do 160 GB prodaje po 800-900 kn, a tako složena konfiguracija pojede sve današnje Celerone, Pentiume i i3 CPU bazirane konfiguracije no uz napomenu da taj Q6600 nekad bio u klasi današnjeg četvero jezgrenog i5 ili čak i slabijeg izdanka i7 serije.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: LMDE 6
Slika: [url=https://i.postimg.cc/fs6gNqZt/Slika-zas ... -58-57.png[/url]

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Yeti
Postovi: 1253
Pridružen/a: 25 stu 2010, 15:19
Spol: M
OS: Fedora

Re: Potpuno gnušanje KDE-om, uvjerite me suprotno.

Post Postao/la Yeti »

Abzeenth je napisao/la:
Yeti je napisao/la:Sa time da mozes racunati da ce ti trosit rama proporcionalno sa kolicinom koju imas tj. ako imas vise uzet ce vise, ali opet ispod nekog minimuma ne ide.. :-D
Da. Mislim da smo to već sto puta napisali na forumu :D i skoro uvijek nekako u vezi s KDE-om... :hihi
Ponavljanje je majka znanja! :zvizdi 8-)
"It is not the brains that matter most, but that which guides them—the character, the heart, generous qualities, progressive ideas."
"I'd have to be a warrior, a slave I couldn't be. Soldier and a conqueror, fighting to be free"
Avatar
shicy
Postovi: 8905
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Spol: M
OS: Slackware

Re: Bolji stari ili novi hardver? (ili još jedna uzaludna te

Post Postao/la shicy »

već vidim da bi mogli i jednu AMD vs Intel temu imat, eventualno i jednu u kojoj bi početnicima pomagali složiti računalo...
šta mislite?
Avatar
vision
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Lokacija: Zaljev svetaca

Re: Bolji stari ili novi hardver? (ili još jedna uzaludna te

Post Postao/la vision »

SuSe je napisao/la:spuste ti HDD na 5400rpm sa 7200rpm to nije nimalo bezazleno (ovaj video to fino pokazuje http://www.youtube.com/watch?v=OBUeF2QpCS8)
Ne bih se složio sa ovim videom, jer imam Seagate Momentus sa 5400rpm i ponaša se kao da ima ssd (na ovaj video). Inače imam i drugi Seagate Barracuda hdd i nikakvih problema sa njima nemam i jako sam zadovoljan.

Nisam počeo priču o kde-u niti ga volim, niti znam koji DE/WM da volim, ali sam htio reći da na staroj konfiguraciji može da se vrti.
Zadnja izmjena: vision, dana/u 02 srp 2014, 14:30, ukupno mijenjano 2 puta.
Avatar
bertone
Site Admin
Postovi: 11554
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Spol: M
OS: LMDE 6

Re: Bolji stari ili novi hardver? (ili još jedna uzaludna te

Post Postao/la bertone »

shicy je napisao/la:već vidim da bi mogli i jednu AMD vs Intel temu imat, eventualno i jednu u kojoj bi početnicima pomagali složiti računalo...
šta mislite?
Vidiš :hmm to uopće nije loše :-D .. usput, jel netko primijetio da linux bolje i ravnomjernije iskorištava svaku jezgru CPU-a kod AMD-a za razliku od Intela..

Naime, kod AMD-a aktivne procese ravnomjerno raspoređuje na svaku jezgru npr. sve četiri rade na 10-15%, dok kod Intela često jedna jezgra stoji na 0%, jedna na 3-5% i dvije na 20-35%.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: LMDE 6
Slika: [url=https://i.postimg.cc/fs6gNqZt/Slika-zas ... -58-57.png[/url]

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
SuSe
Postovi: 346
Pridružen/a: 26 ruj 2012, 19:13
Spol: M
OS: OpenSuse KDE

Re: Bolji stari ili novi hardver? (ili još jedna uzaludna te

Post Postao/la SuSe »

vision je napisao/la:
SuSe je napisao/la:spuste ti HDD na 5400rpm sa 7200rpm to nije nimalo bezazleno (ovaj video to fino pokazuje http://www.youtube.com/watch?v=OBUeF2QpCS8)
Ne bih se složio sa ovim videom, jer imam Seagate Momentus sa 5400rpm i ponaša se kao da ima ssd (na ovaj video). Inače imam i drugi Seagate Barracuda hdd i nikakvih problema sa njima nemam i jako sam zadovoljan.
Nema se tu šta slagati. tu je jednostanvo matematika u igri, brzina pisanja/čitanja hdd. Imao sam HP star 4 godine, sa daleko slabijom konfiguracijom od Asusa, ali je hp sa 7200 rpm i kopiranje podataka je neuporedivo brze na HP-u, ok mozda nekom kopiranje od pola minute ili minut ne znaci mnogo duze, podizanje aplikacija i sl. meni često da. Uostalom imas i ovaj video http://www.youtube.com/watch?v=o9f8fKn40kk i jos puno, ssd je vec druga stvar.

P.S: A za AMD, bi zaista trebalo napraviti upute, pošto se malo drugačije grupišu u odnosu na intelove i3, i5, i7. Razvrstati po škartu, kao što je celeron kod intela, i po najlošijim prema najboljim modelima. E sada praviti komparaciju, AMD i intel, je poprilično teško, jer ovisi od modela i svega šta oni pakuju unutra. Ne znam je li neko imao iskustva sa ovim stranicama: http://cpuboss.com/compare-cpus, http://www.cpu-world.com/index.html i http://www.cpubenchmark.net/ . Znaju dobro napraiviti prednosti, testove, i dosta toga, te upoređivanja.
Avatar
Grof
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb

Re: Odg: Potpuno gnušanje KDE-om, uvjerite me suprotno.

Post Postao/la Grof »

Dani je napisao/la:Meni na athlonu dual core 2.1 i 2 gige rama KDE radi kao urica,sa svim uključenim efektima.Nepomuk i akonadi su mi bili isključeni (KDE 4.12). Austav je bio manjaro 64bitni,a ako se ne varam RAM-i u idleu oko 600-700 MB.
Ah, opet memorijska pitanja. Prvo i prvo, ako imate manje od 4 gige RAMa, onda nema smisla stavljati 64 bitni sustav, jer će on trošiti više RAMa u radu, pa od tih 64 bita imate više štete nego koristi. Bolje je koristiti 32 bitni sustav s PAE kernelom koji će iskoristiti sve jezgre, ako ih proc ima.
Ova potrošnja RAMa na 64 bitnim sustavima u odnosu na 32 dokazana je još pri usporedbi onog lažnjaka SphinuXa i Solyda.
Nadalje, ako imate dovoljno RAMa, pa kernel će uvijek iskoristiti višak za cache kako bi ubrzao rad s procesima. Zašto ne koristiti nešto što imamo? Uvijek imam osjećaj da svatko želi imati hrpu RAMa, a od toga koristiti što manje. Ne kužim tu logiku? Pa neće se taj RAM istrošiti pa ga treba štedjeti.

Sent from my Nexus 10 using Tapatalk
Avatar
shrike
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Kontakt:

Re: Potpuno gnušanje KDE-om, uvjerite me suprotno.

Post Postao/la shrike »

Sve što grof veli sotji, evo i dodatno:
da, znači, linux koristi RAM tako da stavi stvari u njega koje mu trebaju, ali ga ne očisti od prijašnjih stvari (da bi se ubralo ponovno učitavanje iste aplikacije ,zato se recimo brže loada firefox, LO, i ostale aplikacije drugi put nego prvi) i koristi ga za cache. Ono što isto većina ne zna, je da od nedavno linux napravi i tmpfs pesudo particiju koja je drito na ramu i može se koristiti kao bilo koja normalna, samo jedno 1000x brža od kalsičnih diskova, a bome i ssd-a. možete videjti gdje je sa df -h i pogledajte pod tmpfs (na debianu je /run/shm). tmao je zgodno držati temproaray rade fajlove, sessione i slične stvari. jasno, nakon restarta sve na toj particiji neprovratn onestaje jer je to RAM i ništa drugo. Također, postoji slit userspace/kernel rama, tako da aplikacije NIKADA ne mogu uzeti 100% rama jer se kernel ne želi dovesti u situaciju da za svoje stvari nema ni byte dostupan (slično se radi i na ext diskoviam di ima po defaultu 5% rezerviranog prostora koji je sa veličinom današnjih diskova puno prevelik).
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
blast beat
Postovi: 551
Pridružen/a: 15 stu 2011, 01:03
Spol: M
OS: Arch KDE / LMDE Cinnamon

Re: Odg: Potpuno gnušanje KDE-om, uvjerite me suprotno.

Post Postao/la blast beat »

Grof je napisao/la:Ah, opet memorijska pitanja. Prvo i prvo, ako imate manje od 4 gige RAMa, onda nema smisla stavljati 64 bitni sustav, jer će on trošiti više RAMa u radu, pa od tih 64 bita imate više štete nego koristi. Bolje je koristiti 32 bitni sustav s PAE kernelom koji će iskoristiti sve jezgre, ako ih proc ima.
To stoji, ali ne koristimo svi 64bit verzije distroa zbog RAM-a, ja lično koristim zbog toga što Viber dolazi samo u 64bit verziji, a i neki distroi imaju samo 64bit verzije. Jeste da troše malo više RAM-a, ali u radu su se meni ponašale isto kao i 32bit verzije.
Odgovori