Ne rade Wine programi

Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Odgovori
mia666
Postovi: 4
Pridružen/a: 29 ruj 2008, 14:48

Ne rade Wine programi

Post Postao/la mia666 »

E imam pitanje...sta god da instaliram preko wine programa, znaci program od windowsa, ne mogu otvoriti, zasto?!?!
Avatar
NELE86
Postovi: 753
Pridružen/a: 04 srp 2008, 23:54
Spol: M

Re: Nokoliko pitanja :)

Post Postao/la NELE86 »

Zato sto wine ne podrzava sve programe sa windowsa tj neki ce se moc samo instalirat i nece raditi nakon installa,dok ce drugi raditi manje vise dobro,a u nekim slucajima i bolje nego na windowsu kao sto je slucaj kod mene sa RTS-om Anno1602 :D .

Ovdje mozes pogledat koje aplikacije/igre ce raditi i koliko dobro :D
http://appdb.winehq.org/appbrowse.php
mia666
Postovi: 4
Pridružen/a: 29 ruj 2008, 14:48

Re: Nokoliko pitanja :)

Post Postao/la mia666 »

hvala ti...ali ja sam vec instalirala 50 razlicitih programa a niti jedan mi nije radio, mozda nesto nije u redu sa wine-om ili ja krivo instaliram...
mia666
Postovi: 4
Pridružen/a: 29 ruj 2008, 14:48

Re: Nokoliko pitanja :)

Post Postao/la mia666 »

potreban mi je folder lock jer u mojoj kuci svako svakome se petlja u sve i bar na svom kompu hocu imati privatnosti, ali nece mi ga otvoriti... jel postoji neka alternativa za taj program?!?!
Avatar
Suko
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.

Re: Nokoliko pitanja :)

Post Postao/la Suko »

mia666 je napisao/la:potreban mi je folder lock jer u mojoj kuci svako svakome se petlja u sve i bar na svom kompu hocu imati privatnosti, ali nece mi ga otvoriti... jel postoji neka alternativa za taj program?!?!
Što se tiče privatnosti, to bar na Linuxu možeš dobiti.
Promijeni si password da ga drugi ne znaju.
Ako i oni hoće raditi na Linuxu, stvori novog Usera, npr. "Ostali"
A, mape koje hoćeš zaštititi, tj, za one koje samo ti hoćeš vidjeti promijeni sa

Kod: Označi sve

chmod ga-rwx mapa-koju-hoces-zastititi -R
Naravno, uneseš ime umjesto "mapa-koju-hoćeš-zaštiti"
Time ćeš same mape, a i rekursivno sav njihov sadržaj moći vidjeti i izvršavati samo ti, a ne ostali korisnici.
Naravno, root može vidjeti sav sadržaj i tu nema pomoći, ali, pretpostavljam da si ti administrator na svom
kompu.
Pogledaj si i

Kod: Označi sve

man chmod
Avatar
Grof
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb

Re: Ne rade Wine programi

Post Postao/la Grof »

Pozdrav....

Zbog nespretnpg imena teme, morao sam istu podijeliti u dvije i dati im suvisliji naziv...

Molim korisnike da paze kako daju imena svojim temama kako bi bile svima razumljivije. ;)
Odgovori