čavrljanje

Razne diskusije nevezane za Linux.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Avatar
shrike
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Kontakt:

Re: čavrljanje

Post Postao/la shrike »

Nagradno pitanje: ista konfiguracija na 10 servera, ali 2 ne mogu koristiti ldap autentikaciju. Ista konfguracija na svima, ldap server dostupan. No, na ta dva autentikacija nije dobra jer
ldap_simple_bind_s() failed][Invalid credentials]
Dodatni info: ovo je prestalo raditi samo od sebe. Nema nikakvih koherentnih razloga zašto nikakvih problema prije. Eto, samo sada ne radi :P
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
zagortenay
Postovi: 680
Pridružen/a: 04 pro 2010, 14:04
OS: Guess!

Re: čavrljanje

Post Postao/la zagortenay »

nicky je napisao/la:Eto, stavljen ti je post na 1001 stranicu :)

Sad ste natukli 4 strane offtopica samo o temi čavrljanje i broju postova i strana :D

Kamo sreće da tu energiju ulažete u pisanje wiki.open.hr stranica :bleh

Ma znam da zvučim grozno, ali se samo šalim :thmbs-up Ova tema i je za takve stvari, uživajte u offtopicu i čavrljanju
:hepihepi :hepihepi :hepihepi
No pain,no pain!
Avatar
mist
Postovi: 581
Pridružen/a: 16 svi 2013, 17:48
Spol: Ž
OS: Fedora
Lokacija: direktorska fotelja

Re: čavrljanje

Post Postao/la mist »

Upravo sam uspješno odgovorila jednu osobu od korištenja Linuxa. :tuzan
Šteta, ali bolje je tako...
Those who stand for nothing fall for anything.
Avatar
PunkBastard
Postovi: 1975
Pridružen/a: 19 srp 2011, 22:39
Spol: M
OS: Debian 7 Wheezy
Lokacija: wonderland

Re: čavrljanje

Post Postao/la PunkBastard »

Ako je to osoba koja nema volju i ne želi učiti, ne zaslužuje koristiti Linux. I ja bih rado da što više ljudi prijeđe na Linux ali ako će to biti ljudi kao oni (ne znam sada naziv za one u uredima što za sve koriste word, ne znaju za odf i stalno nazivaju onog jadnika u IT sektoru tvrtke jer im ikona više nije na istom mjestu) iz ureda kojima nije do učenja i shvaćanja onda ne želim takve jer su samo više problema nego koristi.
I don't want to be a human. I want to see gamma rays, I want to hear x-rays and I want to smell dark matter. I want to reach out with something other than this prehensile paws and feel the solar wind of a super nova flowing over me.
Avatar
zagortenay
Postovi: 680
Pridružen/a: 04 pro 2010, 14:04
OS: Guess!

Re: čavrljanje

Post Postao/la zagortenay »

PunkBastard je napisao/la:Ako je to osoba koja nema volju i ne želi učiti, ne zaslužuje koristiti Linux. I ja bih rado da što više ljudi prijeđe na Linux ali ako će to biti ljudi kao oni (ne znam sada naziv za one u uredima što za sve koriste word, ne znaju za odf i stalno nazivaju onog jadnika u IT sektoru tvrtke jer im ikona više nije na istom mjestu) iz ureda kojima nije do učenja i shvaćanja onda ne želim takve jer su samo više problema nego koristi.
Nažalost to ti je većina....
No pain,no pain!
Avatar
PunkBastard
Postovi: 1975
Pridružen/a: 19 srp 2011, 22:39
Spol: M
OS: Debian 7 Wheezy
Lokacija: wonderland

Re: čavrljanje

Post Postao/la PunkBastard »

Baš tako, nažalost jer kako se čini svaka nova generacija je sve gluplja, baš me zanima dali je itko proveo kakvo istraživanje nekog prosječnog IQ-a nekoliko generacija i usporedio. Problem je i što je u počecima bilo tako da kada je netko trebao popravak računala, time apeliram na instalaciju i postavljanje OS-a, onaj koji je to znao raditi, taj je odmah sve radio, instalirao i programe za prženje optičkih medija (bješe to nekada popularno), word processor, media playeri... i tako su ljudi naviknuti, sjednu za novoinstaliran OS i sve je tu, ništa ne treba instalirati, ništa podesiti. Da je to bilo na drugi način, da se samo ostavi OS pa da ljudi sami instaliraju i podešavaju što im treba bilo bi i daleko više poziva tima koji su nešto više znali ali i ljudi bi daleko više naučili jer bi ti "majstori" recimo to tako bili jako zauzeti pa bi ljudi sami počeli i naviknuli bi se na to, a danas je kasno.

edit: i da, na Linux based OS-ima već imaju sve ali je najveći problem ta ovisnost od windowsima i ono njihovo, joj to nije kako mi je bilo i šta ja znam. Evo da uzmem za primjer svog starog, sada ima 40 i nešto godina, i prije kadgod sam nešto promijenio bi vikao što sam radio, da vratim na staro i što ja znam, ali kada se kod njih u firmi prebacilo na Linux, i sada kada to shvaća nema više ništa protiv Linuxa, ali on je od onog drugog tipa ljudi što kao i mi linuxaši prvo sve isproba, ako potrga proba popraviti i nauči pa mu nije problem prilagoditi se.
Zadnja izmjena: PunkBastard, dana/u 03 srp 2013, 18:50, ukupno mijenjano 1 put.
I don't want to be a human. I want to see gamma rays, I want to hear x-rays and I want to smell dark matter. I want to reach out with something other than this prehensile paws and feel the solar wind of a super nova flowing over me.
Avatar
mist
Postovi: 581
Pridružen/a: 16 svi 2013, 17:48
Spol: Ž
OS: Fedora
Lokacija: direktorska fotelja

Re: čavrljanje

Post Postao/la mist »

Nije baš takva brutala :-D
Ima tu malo više komplikacija...

A za ove uredske pacove koji ne razlikuju monitor od programa, tu sam kompletno odustala, više se ni ne trudim. Čim vidim osobu da krene lupati razmaknicu kako bi dobila poravnanje teksta desno napravim se idiotom koji u životu nije vidio računalo kako bih izbjegla frustracije.

No, skuže me s vremenom, pa evo popisa stvari koje me nerviraju u uredu:
(da se razumijemo, ovo ne dolazi iz ruku starih neobrazovanih teta koje nisu imale prilike vidjet računalo do 45., nego je većinom sve djelo VSS mlađarije koja u životopisima piše "napredno služenje Officeom, napredno poznavanje informatike".)

1. taj već spomenuti space da se dobije poravanje udesno
2. mlaćenje entera da se pređe na novu stranicu
3. ja napravim predloške sa zaglavljem za sve tipove dokumenata, ona i dalje svaki put uredno tipka: Firma doo, Adresa 11, 12345 Grad
4. skidanje virusa s prvog linka koji google da na upit "ime.nekog-opskurnog-fajla_od-porezne-uprave.1999.doc.exe"
5. skidanje virusa s prvog linka koji google da na upit "ms office download"
6. ideja da sa uredskog računala krene skidati ms office jer joj nije jasno što je program, što su uredski programi, zašto se neki plaćaju, što je piratizacija, što virus
7. desni klik na radni list nudi opcije na hrvatskom jeziku, između ostalog "kopiraj radni list" da bi me mrtva hladna pitala kak se kopira radni list dok gleda u to
8. imanje dokumenta npr. "Odluka o isplati bla.doc" stvorenog 1995 sa MS Office koji već broj u koji se već 20 godina uredno pretipkava nova Odluka, brišući staru
9. čuđenje kad taj dokument iz 1995 šteka
10. (ovo nije urbana legenda) upisivanje brojeva u Calc, zatim zbrajanje na kalkulator, prepisivanje zbroja u Calc. općenito nepoznavanje osnova tabličnih programa.
11. uporno brisanje mojih formula svojim prepisanim zbrojem
12. ignoriranje poruke o pogrešci, gubljenje cijelog dana na "rješavanje" problema jer se meni ne vjeruje kad detaljno objasnim u čemu je problem, zauzimanje linije cijeli dan jer čeka na javljanje porezne jer mora da je problem u poreznoj, i onda kad ja pitam a kakva je to poruka, odgovor "ma to tako uvijek" pface
13. restarta glavno računalo non stop jer je to panaceja za sve kompjuterske probleme iako joj je rečeno da to ne radi jer netko nešto radi na sporednim računalima...
14. slanje mene na teren na moj slobodan dan "jer su svi podaci nestali". nisu, neg ne valja prikaz
15. višesatni scroll po tisućama mailova tražeći jedan, jer ne zna koristiti search ni nakon što joj je objašnjeno. svaki put kad čujem zvuk srednje tipke miša kako se okreće postanem homicidalna

Ima toga još, ali eto, ovo me zasad muči. Ispričavam se što sam ovu temu iskoristila za ventilaciju. Nekad mi dođe da se rasplačem, nekad da dam otkaz, a nekad da počnem pit na poslu. :-D

Kako se to dogodi da osoba koja je po zanimanju uredski pacov ne zna osnove programa za uredske pacove? Ok, možda ju ne zanimaju u slobodno vrijeme da se posveti njima, al pobogu, kak se nakon 10 godina ne zapitaš što rade one 3 tipke gore? I kako svima drugima ispadnu u crtu poravnati tekstovi?
Those who stand for nothing fall for anything.
Avatar
PunkBastard
Postovi: 1975
Pridružen/a: 19 srp 2011, 22:39
Spol: M
OS: Debian 7 Wheezy
Lokacija: wonderland

Re: čavrljanje

Post Postao/la PunkBastard »

I tu se javlja jedan zanimljiv fenomen, iako toliko ne znaju na računala ni programe ne znaju, znaju svaku prokletu opciju napamet na facebooku, znaju točno gdje što stoji, što to radi...
I don't want to be a human. I want to see gamma rays, I want to hear x-rays and I want to smell dark matter. I want to reach out with something other than this prehensile paws and feel the solar wind of a super nova flowing over me.
Avatar
Vl@do
Moderator
Postovi: 6220
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: čavrljanje

Post Postao/la Vl@do »

mist je napisao/la:Nije baš takva brutala :-D
Ima tu malo više komplikacija...Nekad mi dođe da se rasplačem, nekad da dam otkaz, a nekad da počnem pit na poslu. :-D
Ako te imalo mogu utješiti, kod mene je isto, iako se radi o potpuno različitoj struci i stručnoj spremi. I često mi pada na pamet upravo to što si navela istim redosljedom.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
bertone
Site Admin
Postovi: 11554
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Spol: M
OS: LMDE 6

Re: čavrljanje

Post Postao/la bertone »

Na @mistine jadikovke bih mogao dodati i neutaživu potrebu mojih šefova da kad pošaljem dopis mailom obavezno kao prilog tome moram isprintati i izvješće da je mail poslan pface .. iako se niti jedan mail (dolazni ili odlazni) od strane korisnika ne može obrisati s mail servera .. dok na upit zašto im to treba je odgovor da i uz dopis primljen/poslan faksom također dolazi je još jedan papir s ispisana dva reda teksta :udri_glavom :udri_glavom :udri_glavom :udri_glavom :udri_glavom :udri_glavom :udri_glavom :udri_glavom :udri_glavom :udri_glavom

Ekologija i štednja na djelu pface pface
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: LMDE 6
Slika: [url=https://i.postimg.cc/fs6gNqZt/Slika-zas ... -58-57.png[/url]

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Zaključano