Donacije i transparentnost u FLOSS projektima

Razne diskusije nevezane za Linux.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Odgovori
goran_
Postovi: 116
Pridružen/a: 13 ruj 2013, 21:29
Spol: M

Donacije i transparentnost u FLOSS projektima

Post Postao/la goran_ »

Otvaram novu temu, čisto me zanima kako ljudi razmišljaju u vezi donacija i transparentnosti trošenja novca u raznim FLOSS projektima.
goran_ je napisao/la:..E, nakon par donacija Wikipediji vidim da su skupili zalihe od ne znam koliko miliona dolara za tu godinu.
(Ne kao posljedica mojih skromnih donacija, sigurno). Ali, oni koji su najviše doprinijeli projektu (dakle, autori članaka), nisu dobili nikad ništa.
nicky je napisao/la: Ali tim autorima nitko nikada nije niti obećao nagradu za napisane članke i oni su znali da rade pro bono..
jurastublic je napisao/la:@goran_: Šta misliš odakle se plaćaju serveri, bandwidth i ostala infrastruktura koja omogućuje to slobodno dijeljenje znanja na wikipediji? Ili bi radije da plaćaju autorima članke iz donacija a da infrastruktura ne postoji? Ili da netko vodi brigu o svemu pa onda dobiješ MSN, CNN ili Yahoo.
Govorim o zalihama. O količini novca koja je akumulirana nakon pokrivanja te vrste troškova.

Znači, ljudi nađu zgodan poslovni model:
Pokreneš projekt koji zapravo ovisi o sudjelovanju gomile pojedinaca širom svijeta. Zatim kažeš da primaš donacije.
Pri tome donacije idu onome tko donacije skuplja i on jedini odlučuje u kom pravcu će usmjeriti ono što skupi.
Taj netko u osnovi ima svojevrsnu besplatnu radnu snagu.

Istina, radna snaga je dobrovoljno u tome i nitko ih zapravo ne tjera na ništa.

Ali - da li oni ipak zaslužuju nešto više, ili smatrate da samo pokretač projekta ima pravo na kompletan kolač,
iako je njegov doprinos realno gledano na kraju možda i neusporedivo manji od ukupnog doprinosa svih onih koji svojim radom sudjeluju i tako povećavaju vrijednost cijelom projektu?

Istina, krajnji rezultat je nešto dobro. Na dobitku su mnogi koji ne moraju sudjelovati ni na koji način.

Ali kako god da se okrene, nešto ti govori da ipak tu nešto nije u redu. Jer ne može se izbjeći pitanje akumulacije profita i pitanje njegove raspodjele.

Uvijek se može gledati dvije osnovne stvari: tko sve unosi vrijednost, a tko prima donacije za unesene vrijednosti i
kako te donacije troši. A ove stvari često nisu transparentne.
Zato se i gubim u diskusijama. Ovaj tvoj potpis mi svaki put razbije koncentraciju.
Neuroni stvore nove veze i onda ih je teško "prežičiti". Cijele generacije su danas takve.
Dobro, vjerojatno nije samo tvoj potpis kriv, ali ...NETIQUETTE
Avatar
nicky
Site Admin
Postovi: 2074
Pridružen/a: 07 pro 2007, 16:30
Spol: Ž
OS: ubuntu 12.04
Lokacija: Zagreb

Re: Donacije i transparentnost u FLOSS projektima

Post Postao/la nicky »

S obzirom da je na donatorima odluka žele li davati novac ili ne i točno im je prezentirano kome novac ide i što primatelj donacije misli s novcem napraviti, ne vidim po čemu bi se primatelje donacija na wikipediji smatralo netransparentnim.

Oni koji odluče nešto napisati na wikipediji pro bono su se u startu odrekli svojeg djela kolača.
Avatar
shrike
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Kontakt:

Re: Donacije i transparentnost u FLOSS projektima

Post Postao/la shrike »

U ekstremnoj većini, ako ne i svim, takvi mprojektima posotji čitavi niz ljudi koji također dobivaju financijsku kompenzaciju za svoj rad, a ne samo pokretač. Što se wikipedije tiče specifično, tu sam stvarno čitao da ima lagano sumnjivih stvari. Drugi primjer je recimo mozilla koja ima monstruoznu količinu love tako da joj se preispituje neprofitni status (za njih recim odirketno znam da financiraju gro toga u svojoj zajednici 100% i da ima gro ekipe koja dobiva lovu od donacija za svoj rad).
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
plavi zmaj77
Postovi: 430
Pridružen/a: 06 stu 2012, 13:55
Spol: M
OS: Debian + i3wm
Lokacija: Njemačka

Re: Donacije i transparentnost u FLOSS projektima

Post Postao/la plavi zmaj77 »

Ne kužim u čemu je problem.

Ti otvoriš projekt,projekt je uspješan i ako ti donatorima točno opišeš za šta ćeš to potrošit i to doista tako i anpraviš,gdje je problem?

Druga stvar je ako nisi dovoljno detaljno opisao("Treba mi novac za detalje o bankovnom računu PM :P") ili novac potrošiš na druge stvari.

Govori se o Wikipediji.Wikipedija je u međuvremenu ogroman projekt sa multimilijunskim troškovima.
>get pc with linux preinstalled
>notice windows sucks
>stay on linux
>???
>PROFIT
goran_
Postovi: 116
Pridružen/a: 13 ruj 2013, 21:29
Spol: M

Re: Donacije i transparentnost u FLOSS projektima

Post Postao/la goran_ »

plavi zmaj77 je napisao/la: Govori se o Wikipediji.Wikipedija je u međuvremenu ogroman projekt sa multimilijunskim troškovima.
Wikipedija je samo primjer.

Općenito, mislio sam više na to što je fer, i na kraju, što je ispravno u slučaju u kojem velik dio vrijednosti
nekog projekta dolazi od besplatnog rada konkretnih ljudi. Nekima od tih ljudi bi novac vjerojatno jako
dobro došao (studenti, nezaposleni itd), a istovremeno netko gore shvaća da se u fond slilo poprilično
novaca i da može novac trošiti prilično neracionalno (npr. treba mu neka usluga i ne zamara se
pitanjima da li se ta usluga može dobiti znatno isplativije itd.). To zapravo mislim pod transparentno.
Zato se i gubim u diskusijama. Ovaj tvoj potpis mi svaki put razbije koncentraciju.
Neuroni stvore nove veze i onda ih je teško "prežičiti". Cijele generacije su danas takve.
Dobro, vjerojatno nije samo tvoj potpis kriv, ali ...NETIQUETTE
Avatar
iweb
Site Admin
Postovi: 4641
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Spol: M
OS: fedora 34

Re: Donacije i transparentnost u FLOSS projektima

Post Postao/la iweb »

Shvaćaš li koliki je trošak hostati i održavati stranicu poput Wikipedije? Sama baza članaka samo engleske Wikipedije (dakle ne svih Wikipedija i ne svih Wikimedia projekata) Sveukupna baza ima oko 372 GB, bez thumbnailova, a u 2012 su imali preko 400 servera. Wikipedija je šesta najveća web stranica na svijetu, ima razloga zašto im ti milijuni trebaju, a stvarno ne mislim da bi se bahatili tako s novcem donatora.
Odgovori