čavrljanje 2.0

Razne diskusije nevezane za Linux.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Avatar
Abzeenth
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
OS: Kubuntu & Fedora
Lokacija: Online

Re: čavrljanje 2.0

Post Postao/la Abzeenth »

bertone je napisao/la:Jbt, pa za sve to bih trebao biti hobotnica ili pauk :-D
Da :D A u zadnje vrijeme se masovno počeli pojavljivati članci kako je multitasking loš za mozak i da treba to smanjiti, ako već ne potpuno izbaciti... :zamisljen

Kao da se sjećam da se ne-tako-davno u vrlo sličnim člancima možda baš tih istih publikacija navodilo multitasking kao jednu od poželjnih i pozitivnih vještina. :hihi

Ah, Internet. Ah, trendovi. Sad se osjećam staro :pogled_dolje
Avatar
bertone
Site Admin
Postovi: 11554
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Spol: M
OS: LMDE 6

Re: čavrljanje 2.0

Post Postao/la bertone »

Ma multitasking je nemoguća stvar. Prividno možda možeš istovremeno raditi pet stvari odjednom no pitanje je koliko kvalitetno radiš i jednu od tih pet stvari :zabrinut

Multitasking u smislu da zadaš računalu da nešto samostalno radi u pozadini dok se ti nečim baviš je moguće no onda opet zapravo nisi ti u multitaskingu već računalo/softver/OS :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: LMDE 6
Slika: [url=https://i.postimg.cc/fs6gNqZt/Slika-zas ... -58-57.png[/url]

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
shrike
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Kontakt:

Re: čavrljanje 2.0

Post Postao/la shrike »

ja sam naučio na poslu da je bolje raditi stvari sekvencijalno jer ako kreneš sam raditi stvari paralelno onda češ najvjerojatnije sve sj***
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
shicy
Postovi: 8905
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Spol: M
OS: Slackware

Re: čavrljanje 2.0

Post Postao/la shicy »

radi jednu stvar i radi je dobro
Avatar
vision
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Lokacija: Zaljev svetaca

Re: čavrljanje 2.0

Post Postao/la vision »

shicy je napisao/la:radi jednu stvar i radi je dobro
pa što god to značilo :mrgreen:
trzalica
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Spol: M

Re: čavrljanje 2.0

Post Postao/la trzalica »

Abzeenth je napisao/la:
bertone je napisao/la:Ma zezam se.. zapravo mi se fućka koliko mi RAM-a troši komp dok radi bez laga.. samo me zapravo zanimalo što "normalni" kućni korisnik mora napraviti da potroši recimo 4 GB RAM-a :-D
Instaliraj KDE. Istovremeno drži otvoreno: Firefox s minimalno 30 aktiviranih addona i jedno 10 tabova, Skype, Gimp, LibreOffice, Dolphin, možda i tekst editor za brzinsko pejstanje. I Clementine da ti svira neka glazba u pozadini.

EDIT: Naravno da svi ti programi ne smiju idleati, već npr. u Gimpu moraš obrađivati barem jednu sliku, u LO imati otvoren neki dokument, u Skypeu jedan chat sa freelance klijentom... :kava

Eto, to je moj bazični workflow na 1,5 GB RAM-a. Pogodi šta se dogodi kad probam to sve otvoriti :D
Bonus bodovi ako pogodiš koliko aplikacija od nabrojanih moram zatvoriti :lulz
Hmm, zaje..na je stvar pričati sa nekim preko skypea dok ti istovremeno trešti mjuza iz tog istog kompa :-D haha
Ja recimo najviše volim odrađivati poslove tako da ih podjelim po prioritetu i onda krenem sa radom jer ako krenem raditi multitasking, koncentracija mi se u potpunosti rasprši. Ne znam, to je više stvar od osobe do osobe ali kada imam baš nešto jako bitno i zahtjevno za obaviti čak mi i muzika smeta (koja je inače sastavni dio mene samoga :) )...
Avatar
Abzeenth
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
OS: Kubuntu & Fedora
Lokacija: Online

Re: čavrljanje 2.0

Post Postao/la Abzeenth »

Ne koristim Skype za pozive, samo tekstualni chat. Prvo zato što mi je internetska veza prespora za video pozive, a nemam ni kameru ni mikrofon, a drugo zato što mi se ne nateže sa strancima i njihovim lošim engleskim :D
trzalica
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Spol: M

Re: čavrljanje 2.0

Post Postao/la trzalica »

Abzeenth je napisao/la:Ne koristim Skype za pozive, samo tekstualni chat. Prvo zato što mi je internetska veza prespora za video pozive, a nemam ni kameru ni mikrofon, a drugo zato što mi se ne nateže sa strancima i njihovim lošim engleskim :D
Haha, ovo za engleski - brutalno rečeno!! :D
Dok sam pročitao Skype automatski sam protumačio da se sigurno čuješ video ili audio pozivom (chat mi nije pao na pamet :) ) :zamisljen
Pa koji net imaš onda kada je tako spor (ako nije tajna :) )?
Avatar
Abzeenth
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
OS: Kubuntu & Fedora
Lokacija: Online

Re: čavrljanje 2.0

Post Postao/la Abzeenth »

Nije tajna, malo mi prostalkaj postove i vidjet ćeš da imam Bnet :D. Ali svejedno mi je, sve i da imam najbrži, opet nemam audiovizualnu opremu za pozive. A vjerojatno je ta sporost i do samog laptopa, prastar je i nema dosta RAM-a. Iako, kad je moj brat na svom superbrzom novom računalu pokušavao video-poziv preko Skypea, isto je bilo užasno sporo i sve je umiralo, tako da ne znam do čega je to zapravo. A nije me baš ni puno briga :D :kava

Inače sam se godinama opirala instalaciji Skypea jer mislim da je to užasan primjerak vlasničkog softvera, tek sam ga doslovno prije par dana instalirala zbog jednog posla. I sad se osjećam grozno, kao da sam izdala sve u što vjerujem u vezi open sourcea i Linuxa :place Mislim da ću ga obrisat za par dana :hihi
trzalica
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Spol: M

Re: čavrljanje 2.0

Post Postao/la trzalica »

Vjerojatno ti je loš PING pa ti Skype ne radi kako bi trebao. Uglavnom, do linije je sigurno (kada ti na bratovom kompu koji je hardverski jači isto ne radi zadovoljavajuće).
A znam, Skype je malo žešće (vlasničko) smeće ali kad ga većina koristi ponekad si jednostavno primoran imati ga instaliranog. Premda, sviđa mi se mogućnost poziva preko novih verzija Firefox-a (tj. bitno je da se izgenerira onaj link i pričati mogu ljudi i sa starijim Firefoxom samo im treba poslati link). Audio veza je malo lošije kvalitete nego Skypeova ali barem ne puca :D i lakša je za net.
I da, mazni bratu komp i daj mu za utjehu svoj laptop i problem riješen! :hihi
Odgovori