[Riješeno] Boot problem

Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ivan_Grozni
Postovi: 19
Pridružen/a: 16 vel 2014, 20:18
Spol: M
OS: ubuntu 13.10 gnome3

[Riješeno] Boot problem

Post Postao/la Ivan_Grozni »

Pozz svima!
Imam ubuntu gnome 14.04.2 i nešto sam prčkao oko usb sticka (formatirao ga ma igrao se) i desilo mi se to da na idućem paljenju kompa mi prije login ekrana izbaci nešto (ne znam točno što ali ovako nekako) da ne može nač usb mass storage drive i da pritisnem S za nastavak ili M za čekanje ... i tako svaki puta kada palim komp. Mislim da sam USB-u zadao neku particiju ili nešto sl koju sam u međuvremenu obrisao ali iskreno pojma nemam probao sam googlat ali nema nigdje neko adekvatno riješenje. Pa ako netko zna kao to riješiti zahvaljujem mu se u naprijed ::bravo
Zadnja izmjena: Ivan_Grozni, dana/u 05 ožu 2015, 15:11, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
bertone
Site Admin
Postovi: 11554
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Spol: M
OS: LMDE 6

Re: Boot problem

Post Postao/la bertone »

A OS ti je instaliran na USB szbunjen ili si iz Ubuntua (koji je na HDD-u) napravio dodatnu particiju na USB-u??
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: LMDE 6
Slika: [url=https://i.postimg.cc/fs6gNqZt/Slika-zas ... -58-57.png[/url]

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
dupin
Postovi: 2220
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Spol: M
OS: OpenSuse
Lokacija: Zadar

Re: Boot problem

Post Postao/la dupin »

Ako sam dobro shvatio, stick je ostao ukompu kod reboota ili tako nešto. Ako je to onda

Kod: Označi sve

cat /etc/fstab
i za usporedbu

Kod: Označi sve

blkid
kao root naravno.

Zalijepi oba outputa ovdje pa će netko valjda skužiti o čemu se radi. Može se dogoditi da skužimo da je problem negdje drugdje. :-D
Nema veće religije od istine!
Avatar
bertone
Site Admin
Postovi: 11554
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Spol: M
OS: LMDE 6

Re: Boot problem

Post Postao/la bertone »

dupin je napisao/la:Može se dogoditi da skužimo da je problem negdje drugdje. :-D
I ti voliš ove "rebus" pitanja i probleme :hihi
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: LMDE 6
Slika: [url=https://i.postimg.cc/fs6gNqZt/Slika-zas ... -58-57.png[/url]

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
shrike
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Kontakt:

Re: Boot problem

Post Postao/la shrike »

što se dogodi kada klikneš s ili m? I što se dogodi kada je usb u kompu i što ako nije? Meni djeluje koa da si pregazio boot jer si isto tako nešto prčkao i po root particiji, a ne samo USB-u ali toga nisi bio svjestan.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
dupin
Postovi: 2220
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Spol: M
OS: OpenSuse
Lokacija: Zadar

Re: Boot problem

Post Postao/la dupin »

Nagađam što bi moglo biti, je se meni dogodilo nešto slično ovih dana. Pri svakom bootu dobio bih poruku da čeka 90 sec da se obavi neki posao vezan za uuid. Usporedbom fstaba i blkida došlo se do toga da je bio pogrešan uuid za swap. Zato ga je pri bootu toliko tražio. Promjenio sam uuid u fstabu i sad je sve 5. ;)
Nema veće religije od istine!
Max Bunker

Re: Boot problem

Post Postao/la Max Bunker »

@ivane
Za svaki slučaj pregledaj ti svoj hdd alatom od proizvođača tog diska..

Meni su takve poruke kod boota dolazile na mintu i disk je uskoro krepal, znači veze nije imalo sa usb stikovima .

Nekazem da je tako kod tebe ali nekosta te nista da pregledas hdd...
Ivan_Grozni
Postovi: 19
Pridružen/a: 16 vel 2014, 20:18
Spol: M
OS: ubuntu 13.10 gnome3

Re: Boot problem

Post Postao/la Ivan_Grozni »

Kod: Označi sve

hanna@hanna-G31M-ES2L:~$ cat /etc/fstab
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
# / was on /dev/sda6 during installation
UUID=b9917ed0-0382-4fdc-afc6-f3b85ed0376d /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# /home was on /dev/sda5 during installation
UUID=7fe0c7e3-b2c8-4591-8797-12be277f6545 /home           ext4    defaults        0       2
# swap was on /dev/sda1 during installation
UUID=4675261f-ade8-4ae2-90de-43a3685f8636 none            swap    sw              0       0
/dev/disk/by-id/usb-GENERIC_USB_Mass_Storage-0:0 /mnt/usb-GENERIC_USB_Mass_Storage-0:0 auto nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show 0 0
hanna@hanna-G31M-ES2L:~$ blkid
hanna@hanna-G31M-ES2L:~$ blkid
Kod blkid ne daje ništa. Napisao sam S kaže preskoči što i moram stisnuti svaki puta da mi uđe u login, a m kada stisnem vrati me na početak


Edit by nicky:
Ispis stavljen u code tag
Avatar
Cooleech
Moderator
Postovi: 7027
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Lokacija: /hrvatska/solin/

Re: Boot problem

Post Postao/la Cooleech »

Ivan_Grozni je napisao/la:/dev/disk/by-id/usb-GENERIC_USB_Mass_Storage-0:0 /mnt/usb-GENERIC_USB_Mass_Storage-0:0 auto nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show 0 0
Evo tvoj problem. Ukloni ovo i sve 5. ;)
Ako ne znaš kako, evo provaj ovako:

Kod: Označi sve

sudo sed -i 's/\/dev\/disk\/by-id\/usb-GENERIC_USB_Mass_Storage-0:0 \/mnt\/usb-GENERIC_USB_Mass_Storage-0:0 auto nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show 0 0//' /etc/fstab
Ukucaš ovo u terminal (koristi opciju "Označi sve" pri vrhu okvira, pa ctrl + c, a lijepiš sa shift + crtl + v) i to će ti obrisati taj entry viška. ;) Prije nego ovo pokreneš, pitat će te tvoj user password kojeg nećeš vidjet dok ga budeš upisivao.
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.
I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
dupin
Postovi: 2220
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Spol: M
OS: OpenSuse
Lokacija: Zadar

Re: Boot problem

Post Postao/la dupin »

Ivan_Grozni je napisao/la:
Kod blkid ne daje ništa.
Ne daje nikakav ispis kad nisi root, iako sam ti to napisao u prethodnom postu. Ajmo reći da se nismo razumili, jer sam mogao jasnije reći što mislim. Ukucaš

Kod: Označi sve

sudo -i
pa svoj password koji se ne vidi dok ga ukucavaš

a zatim

Kod: Označi sve

blkid
Samo da ne ostane nerazjašnjeno, jer ti je odgovor dao Cooleech.
Nema veće religije od istine!
Odgovori