Pismenost

Razne diskusije nevezane za Linux.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Avatar
Cooleech
Moderator
Postovi: 7027
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Lokacija: /hrvatska/solin/

Re: Pismenost

Post Postao/la Cooleech »

meneje ućila Božica Jurič kakose treba ljepo pisat date svi ljudi mogu shvatit svedasi iz ljemaćke došao eto tkoto nije vidijo neka bržebolije potraži Božicu nafejsu i naući kakose piše pravopišno
--
Samo što to on(a) radi simpatično i NAMJERNO, jer su rečenice očito napisane u poznavanju pravopisa te izokrenute kako bi u potpunosti bile netočne.
To je vid nepismenosti kojem se veselim jer je zabavno. A kad mi netko piše nešto ozbiljno i ne zna napisati smislenu rečenicu, zakolutam očima i pitam se kako li je taj i*peep* završio osnovnu/srednju školu pa čak i fakultet! :pogled_dolje

@rudar: naredaba => naredbi :zvizdi :-D
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.
I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
rudar
Postovi: 1208
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Spol: M
OS: Kub 24.04 LTS,Deb 13 KDE

Re: Pismenost

Post Postao/la rudar »

Cooleech je napisao/la:@rudar: naredaba => naredbi :zvizdi :-D
Zbilja? Zar nije analogija 'nekoliko crkava' kao pravilno rješenje, umjesto 'nekoliko crkvi' kao nepravilno rješenje?

Evo, da ne kopam nepotrebno dalje po pravopisnim priručnicima, nudim rješenje koje dopušta obje varijante u genitivu množine, i naredaba i naredbi, s tim da se izraz 'naredaba' prvi navodi: https://hr.wiktionary.org/wiki/naredba

No, bilo kako bilo, pohvaljujem @iweba što je otvorio temu. Vjerujem da je pismenost uvjet bez kojega se ne može u GNU/Linuxu.
Avatar
stefan
Moderator
Postovi: 4366
Pridružen/a: 28 sij 2009, 18:46
Spol: M
OS: openSUSE Leap KDE

Re: Pismenost

Post Postao/la stefan »

Što se točno želi postići ovom temom?

To je tema za učitelje u osnovnoj školi. Tu, na ovom forumu, može se samo mlatiti praznu slamu. I, očito, dosta temeljito se mlati..
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Avatar
shicy
Postovi: 8905
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Spol: M
OS: Slackware

Re: Pismenost

Post Postao/la shicy »

stefan je napisao/la:Što se točno želi postići ovom temom?
To je tema za učitelje u osnovnoj školi. Tu, na ovom forumu, može se samo mlatiti praznu slamu. I, očito, dosta temeljito se mlati..
::bravo
Avatar
shrike
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Kontakt:

Re: Pismenost

Post Postao/la shrike »

'oćete iskreno? Ta i takve teme su mi ista razina preseravanja kao kada se počne kolektivno žaliti na comic sans kao font koji magično retardificirati tekst* ili kada ekipa šalje postove mladih tipova u odijelima i veli „gdje su nestala gospoda? nadam se da će se ovaj stil vratiti“... no u stvari i jedno i drugo i treće su samo slavljenje forme nad sadržajem, ljudi koji najčešće nemaju ništa pametnije za reći pa se žale da zašto je kuća crno-bijela, umjesto bijelo-crna jer je očito ovo drugo bitno kvalitetnije**.

Jer svi znamo da se čovjek cijeni po odjelu, a kava po omotu.

*valjda da je Šekspir(!) pisan u comic sansu bi ljudi shvatili koliko je precijenjen.

** a i zgodno možemo prebaciti krivnju vlastite nesposobnosti na nebitne gluposti.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
bertone
Site Admin
Postovi: 11554
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Spol: M
OS: LMDE 6

Re: Pismenost

Post Postao/la bertone »

shrike je napisao/la:'oćete iskreno? Ta i takve teme su mi ista razina preseravanja kao kada se počne kolektivno žaliti na comic sans kao font koji magično retardificirati tekst* ...
Ni sam ne znaš koliko si u pravu, kod mene u firmi je jedina bitna stavka kod pisanja raznoraznih dokumenata da su margine postavljene na 2.5 cm i da je font arial 12px... sadržaj i gramatika nije bitna pface
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: LMDE 6
Slika: [url=https://i.postimg.cc/fs6gNqZt/Slika-zas ... -58-57.png[/url]

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Abzeenth
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
OS: Kubuntu & Fedora
Lokacija: Online

Re: Pismenost

Post Postao/la Abzeenth »

shrike je napisao/la:'oćete iskreno? Ta i takve teme su mi ista razina preseravanja kao kada se počne kolektivno žaliti na comic sans kao font koji magično retardificirati tekst* ili kada ekipa šalje postove mladih tipova u odijelima i veli „gdje su nestala gospoda? nadam se da će se ovaj stil vratiti“... no u stvari i jedno i drugo i treće su samo slavljenje forme nad sadržajem, ljudi koji najčešće nemaju ništa pametnije za reći pa se žale da zašto je kuća crno-bijela, umjesto bijelo-crna jer je očito ovo drugo bitno kvalitetnije**.

Jer svi znamo da se čovjek cijeni po odjelu, a kava po omotu.

*valjda da je Šekspir(!) pisan u comic sansu bi ljudi shvatili koliko je precijenjen.

** a i zgodno možemo prebaciti krivnju vlastite nesposobnosti na nebitne gluposti.
Aha, ili naprimjer kao one teme gdje se ekipa preserava i nadmeće svojim poznavanjem Gentooa, i nabraja razloge zašto su ljudi koji izbjegavaju terminal "nubovi" i "jadnici", i kako se samo oni koji sve sami kompajliraju mogu smatrati pravim Linuxašima, dok se usput pljuje po korisnicima Ubuntua? Dok su ustvari sve to ljudi koji najčešće nemaju ništa pametnije za reći nego samo pljuvati po drugima i veličati svoj ego i svoj odabir distre/načina korištenja Linuxa kao superiorniji svima drugima.

Jer svi znamo da se čovjek cijeni po distri koju koristi, a distra po tome koliko dugo ju se mora kompajlirati.

Kao što vidiš i vjerojatno sam znaš, preseravanja može biti u svakoj temi, o bilo čemu. Zašto izdvajati ovu temu kao nešto posebno? A tvoje viđenje pravopisa kao samo "forme" razdvojene od "sadržaja" je vrlo pojednostavljeno - naime, pravopis je neodvojiv od sadržaja i može jako utjecati na njega; štoviše, mijenjati njegovo značenje - sjeti se onih banalnih primjera iz osnovne škole, "spavačica/spavaćica".

Eto, takve rasprave su isto jako česte, sadržaj vs. forma, i u njima se može naći nevjerojatnih gluposti gdje ljudi pokušavaju odvojiti te dvije stvari i prikazati jednu kao superiornu drugoj, a zapravo se ne mogu sami dogovoriti sa sobom što "forma" i "sadržaj" predstavljaju. Možda bi dobra analogija bila usporediti pravopis s indentacijom linija u programskim jezicima. U nekim jezicima (npr. Pythonu, ako se ne varam) je to iznimno važno, i nikako se ne bi smatralo "samo formom", jer se bez pravilne indentacije kod ne može izvršiti. Ako se tekst napisan bez poštivanja pravopisa ne može razumjeti, kako je onda pravopis samo forma?

Ono što me najviše smeta u ovakvim raspravama je licemjerje kojeg većina možda nije ni svjesna jer se još nisu našli u toj situaciji. Ali možda se jednog dana nađu u situaciji gdje imaju dijete koje ima užasne ocjene iz hrvatskog jezika, jedva izvlači dvojku na kraju ili čak mora na popravak, i to najvećim dijelom zbog toga što ga nije briga za pravopis.

Biste li bili dosljedni i rekli djetetu da nema veze, pravopis ionako nije bitan jer je to "samo forma", potapšali ga po leđima i odveli na sladoled? Ili biste mu prigovarali i ljutili se, bili razočarani, stavili ga u kaznu jer vas je "osramotilo" lošom ocjenom iz materinjeg jezika? Ili biste krivnju svalili na učitelja, iako većina razreda ima razumne ocjene iz istog predmeta? Kad se potegnu ovakva pitanja, onda obično krenu odgovori tipa "nije to isto, škola nije forum, u nekim situacijama je ipak bitan pravopis". A mene onda zanima - zašto je bitan samo nekad, a ne uvijek?

Eto, meni su ovakve rasprave zanimljive, i ne smatram ih "nepotrebnima" - jako je zanimljivo čuti i pročitati što ljudi koji govore i pišu istim jezikom misle o tom jeziku. Sociolingvistika je jedna od meni najdražih disciplina, a ona se bavi upravo ovakvim stvarima. Ako ćemo procjenjivati korisnost i potrebnost tema na forumu, predlažem da pobrišemo pola podforuma "Razno", jer većina toga nikom zapravo "ne treba", zar ne? Ili možda da dozvolimo ljudima koji to žele da raspravljaju o stvarima koje ih zanimaju, a ako nas to ne zanima, da se bavimo drugim temama? Hmm, pitam se koje rješenje je razumnije... :hmm
Avatar
bertone
Site Admin
Postovi: 11554
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Spol: M
OS: LMDE 6

Re: Pismenost

Post Postao/la bertone »

@Abz, shrike se našao prozvan i zato bi zaključavao temu :hihi .. sjetimo se samo njegovih smislenih postova napisanih na toyota tipkovnici van svakog konteksta s prethodnih dvadeset postova u istoj temi :lulz
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: LMDE 6
Slika: [url=https://i.postimg.cc/fs6gNqZt/Slika-zas ... -58-57.png[/url]

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
NoMaam
Postovi: 1053
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Spol: M
OS: Kubuntu 24.04

Re: Pismenost

Post Postao/la NoMaam »

Meni pravopis nije jača strana. Uopće ne znam razlikovati gdje da stavim Č ili Ć . U svom privatnom životu nemam s tim nikakvih problema ali na internetu(forumu) nastojim da radim provjeru pravopisa.
Ako ne napravim provjeru imam hrpu grešaka, primijetili ste :smjesak .
Naravno da smatram da je na internetu potrebna "moralna" pismenost, ali ne treba oko toga praviti dramu :hi_hi .

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
rudar
Postovi: 1208
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Spol: M
OS: Kub 24.04 LTS,Deb 13 KDE

Re: Pismenost

Post Postao/la rudar »

@Abzeenth :bravo ::bravo :thmbs-up
Odgovori