Ubuntu postavke

Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Avatar
Mateo
Postovi: 123
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu
Lokacija: Zagreb

Ubuntu postavke

Post Postao/la Mateo »

Pozdrav svima,

kao običnog korisnika zanima me da li je moguće ikako utjecati na promjenu postavki datuma, obzirom da
je programski (ili kako se to već kaže) postavljen samo ovaj "američki stil" prikaza; odnosno /mjesec-dan-godina/.

Nije da sam to tek sada primjetio već eto :zvizdi :kava :nee

btw., prije desetak dana sam opet reinstalirao Ubuntu i moram pohvaliti ekipu jer nakon instalacije nije potrebno kernele upgrade-ati kroz "terminal" (sa 4.04 na 08 ...10 itd.) već ih automatski "podesi" na 13-icu.

Također bih volio znati koja je razlika kod tih "terminala" ..... obzirom da u software centru imaju dvije inačice .... odnosno, da li je potrebno imati i onaj neki "XTerm" :kava

Nadalje ... kad smo već kod sofware centra i instaliranih programa ...... isto tako, zanima me zašto imaju dva ona
"ImageMagicK (displayQ16)" :hmm

Zanima me kakva su iskustva korisnika što se tiče ovog "zadnjeg" Firefox-a, jer sam stekao dojam/primjetio; da se kod prvog pokretanja uvijek sporije učitava, otvara stranice ili vraća na "homepage" ..... :hmm

Eto ... dosta za jutro .... pa do idućeg puta .... pozz :thmb-up
Avatar
bertone
Site Admin
Postovi: 11554
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Spol: M
OS: LMDE 6

Re: Ubuntu postavke ( datum / vrijeme )

Post Postao/la bertone »

Mateo je napisao/la:Pozdrav svima,
kao običnog korisnika zanima me da li je moguće ikako utjecati na promjenu postavki datuma, obzirom da
je programski (ili kako se to već kaže) postavljen samo ovaj "američki stil" prikaza; odnosno /mjesec-dan-godina/.
Naravno da je moguće... bitno ti je znati samo kako složiti kod za datum/vrijeme (pazi na velika i mala slova u kodu/formatu vremena/datuma):

Link za custom postavke datuma i vremena: http://www.foragoodstrftime.com/ - možeš uzeti neki od preddefiniranih kodova ili napraviti svoj.

Za prikaz postavki:

Kod: Označi sve

gsettings get com.canonical.indicator.datetime time-format

Kod: Označi sve

gsettings get com.canonical.indicator.datetime custom-time-format
Za uređivanje custom postavki (ispod imaš sliku sa uređenim custom kodom/formatom):

Kod: Označi sve

gsettings set com.canonical.indicator.datetime time-format custom && gsettings set com.canonical.indicator.datetime custom-time-format "%e.%m.%Y. ~ %H:%M"
slika

Za povratak na preddefinirane postavke koristiš:

Kod: Označi sve

gsettings reset com.canonical.indicator.datetime time-format && gsettings reset com.canonical.indicator.datetime custom-time-format
Ako zapneš, u terminalu lupiš:

Kod: Označi sve

date --help
PS. između datuma i vremena ili pojedinih znakova možeš dodavati po volji što želiš pa tako recimo datum i vrijeme možeš odvojiti bilo kojim znakom... meni je zgodno to napraviti tildom, tj. ovim ~
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: LMDE 6
Slika: [url=https://i.postimg.cc/fs6gNqZt/Slika-zas ... -58-57.png[/url]

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Mateo
Postovi: 123
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu
Lokacija: Zagreb

Re: Ubuntu postavke

Post Postao/la Mateo »

Hvala na iscrpnom odgovoru ....

... odem na link, a sve ovo ispod ću poupisivati u terminal, odnosno iskopirati pa copy-paste u terminal ...

pozz
Avatar
Mateo
Postovi: 123
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu
Lokacija: Zagreb

Re: Ubuntu postavke

Post Postao/la Mateo »

Uspjeh ::bravo ::bravo

.... promjenih format uspješno :thmbs-up :thmb-up :hihi


pozdrav, hvala još jednom i ugodan vikend ... svima :kava :place
Avatar
Vl@do
Moderator
Postovi: 6220
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Ubuntu postavke

Post Postao/la Vl@do »

Mateo je napisao/la:
Također bih volio znati koja je razlika kod tih "terminala" ..... obzirom da u software centru imaju dvije inačice .... odnosno, da li je potrebno imati i onaj neki "XTerm" :kava
Ima puno aplikacija za terminal, svejedno je koju koristiš. Sve one odrađuju podjednako dobro, razlika je samo u izgledu. U ovoj temi smo obradili dosta toga, pa baci oko. Meni je najjače ono Ctrl+Alt+F2 (vračaš se na GUI sa Ctrl+Alt+F1).
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
NoMaam
Postovi: 1053
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Spol: M
OS: Kubuntu 24.04

Re: Ubuntu postavke

Post Postao/la NoMaam »

Vl@do je napisao/la:
Mateo je napisao/la:
Također bih volio znati koja je razlika kod tih "terminala" ..... obzirom da u software centru imaju dvije inačice .... odnosno, da li je potrebno imati i onaj neki "XTerm" :kava
Ima puno aplikacija za terminal, svejedno je koju koristiš. Sve one odrađuju podjednako dobro, razlika je samo u izgledu. U ovoj temi smo obradili dosta toga, pa baci oko. Meni je najjače ono Ctrl+Alt+F2 (vračaš se na GUI sa Ctrl+Alt+F1).
Ja se na Xubuntu oduvjek vračam sa ctrl+alt+f7. Ili vi ovdje govorite o nečem drugom :-D .
Virtualna konzola


Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Vl@do
Moderator
Postovi: 6220
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Ubuntu postavke

Post Postao/la Vl@do »

NoMaam je napisao/la: Ja se na Xubuntu oduvjek vračam sa ctrl+alt+f7. Ili vi ovdje govorite o nečem drugom :-D .
Zaboravio sam kako je na XUbuntu, ali trenutno na Archu mi je povratak na F1. Možda sam ja nešto tu "podesio", jer od F2-F6 su mi konzole, a od F7-F12 su mi samo crni ekrani sa malim kursorom u lijevom kutu.
U svakom slučaju, ne možeš pogriješiti. Ako ne upali F1, probaj redom dok ne dobiješ GUI.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Mateo
Postovi: 123
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu
Lokacija: Zagreb

Re: Ubuntu postavke

Post Postao/la Mateo »

Vl@do je napisao/la:
Mateo je napisao/la:
Također bih volio znati koja je razlika kod tih "terminala" ..... obzirom da u software centru imaju dvije inačice .... odnosno, da li je potrebno imati i onaj neki "XTerm" :kava
Ima puno aplikacija za terminal, svejedno je koju koristiš. Sve one odrađuju podjednako dobro, razlika je samo u izgledu. U ovoj temi smo obradili dosta toga, pa baci oko. Meni je najjače ono Ctrl+Alt+F2 (vračaš se na GUI sa Ctrl+Alt+F1).
...znači, taj XTerm mogu "remove" stisnuti ?? ...a što se tiče ostatka pojašnjenja u danom odgovoru ....te pojmove još nisam uspio shvatiti (GUI,gnome,XUbuntu,mint ubuntu ....). Budem pročitao to gdje je obrađena ta tema pa jednog dana će mi vjerovatno "sjesti u glavu" :lulz :place

U svakom slučaju, zahvaljujem na odgovoru :thmb-up
Avatar
Mateo
Postovi: 123
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu
Lokacija: Zagreb

Re: Ubuntu postavke

Post Postao/la Mateo »

NoMaam je napisao/la:
Vl@do je napisao/la:
Mateo je napisao/la:
Također bih volio znati koja je razlika kod tih "terminala" ..... obzirom da u software centru imaju dvije inačice .... odnosno, da li je potrebno imati i onaj neki "XTerm" :kava
Ima puno aplikacija za terminal, svejedno je koju koristiš. Sve one odrađuju podjednako dobro, razlika je samo u izgledu. U ovoj temi smo obradili dosta toga, pa baci oko. Meni je najjače ono Ctrl+Alt+F2 (vračaš se na GUI sa Ctrl+Alt+F1).
Ja se na Xubuntu oduvjek vračam sa ctrl+alt+f7. Ili vi ovdje govorite o nečem drugom :-D .
Virtualna konzola


Pozz

...izgleda da imamo isti problem :lulz :lulz :bravo
..."jedina razlika" koju sam primjetio (valjda dobro) je ta da je tebi Ubuntu "paralelni" OS na kompu .....iako i dalje ne razumijem (niti u jednom od odgovora) što je to sa "vraćanjem" ....ti se "vraćaš" na Xubuntu, a čovjek na GUI :hmm :hmm :hmm

Na kraju krajeve nigdje ni ne piše da moram shvatiti :lulz :lulz :lulz

pozz
Avatar
dupin
Postovi: 2220
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Spol: M
OS: OpenSuse
Lokacija: Zadar

Re: Ubuntu postavke

Post Postao/la dupin »

Obojica se vraćaju u GUI. Izgleda da je kombinacija tipki za povratak u GUI drugačija. Baš ću zaviriti u Arch kasnije da provjerim. ;)
Nema veće religije od istine!
Odgovori