GRUB 2

Rasprave u vezi Linux aplikacija.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Avatar
Suko
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.

GRUB 2

Post Postao/la Suko »

Za novi GRUB 2 svi već znaju.
Upravo se prevodi ovaj tekst na hrvatski tako da bude na Wikiju dostupan svima.
Ima dosta posla, ali ovo je za upgradere sa Jaunty-a na Koalu:
Tu imate na hrvatskom kako sa starog GRUB-a prebaciti na novi.
Ostatak teksta će biti ovih dana. ;)
Avatar
Suko
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.

Re: GRUB 2

Post Postao/la Suko »

PAZITE kod rada s ovim GRUB-om!
Meni "update-grub" nije ispravno pročitao uuid tri od pet particija tako da sam mogao bootati samo Fedoru kojoj je nekim čudom ispravno očitao uuid.
A samo sam htio smanjiti odbrojavanje u meniju na 5 sekundi.
Na starom GRUBU bi ovo lako popravio, ali na ovom novom ne znam.
Nisam naučio, pa sam napravio reinstall.
Zato pažljivo!
Avatar
shrike
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Kontakt:

Re: GRUB 2

Post Postao/la shrike »

Kako ide učitavanje XFS particija?
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
DoDo
Postovi: 1559
Pridružen/a: 23 sij 2008, 11:51
Spol: M
OS: GNOME 3
Lokacija: ~/Croatia/Zagorje/Radoboj

Re: GRUB 2

Post Postao/la DoDo »

GRUB 2's major improvements over the original GRUB include:
  • Scripting support including conditional statements and functions
  • Dynamic module loading
  • Rescue mode
  • Custom Menus
  • Themes
  • Graphical boot menu support and improved splash capability
  • Boot LiveCD ISO images directly from hard drive
  • New configuration file structure
  • Non-x86 platform support (such as PowerPC)
  • Universal support for UUIDs (not just Ubuntu)
  • openSUSE & Fedora have not yet adopted GRUB 2
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ajme čime se Ubuntu sve hvali...
:mrgreen: Smile! It makes people wonder what you're thinking about... :mrgreen:
I am NaN, I am a free man!
Započnite svoje Linux iskustvo na http://wiki.open.hr
Avatar
pingu
Postovi: 1481
Pridružen/a: 07 kol 2009, 10:38

Re: GRUB 2

Post Postao/la pingu »

DoDo je napisao/la:Ajme čime se Ubuntu sve hvali...
Ali zato fedora ima Plymouth. :)
Avatar
Grof
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb

Re: GRUB 2

Post Postao/la Grof »

Baš to što Fedora nema Grub 2 treba mudrome nešto značiti! ;)

Ak ga oni ne stavljaju, onda nešto tu očito još nije spremno....
Avatar
Suko
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.

Re: GRUB 2

Post Postao/la Suko »

DoDo je napisao/la:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ajme čime se Ubuntu sve hvali...
Pa to je sa njihovog Wikija.
Bilo tko je mogao dodati tu liniju.
Al,imaš pravo. ne bi trebala biti tu.
Čak niti ne ide u kontekst.
Avatar
Grof
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb

Re: GRUB 2

Post Postao/la Grof »

pingu je napisao/la:
DoDo je napisao/la:Ajme čime se Ubuntu sve hvali...
Ali zato fedora ima Plymouth. :)
Da, ali Plymouth je jedno, a GRUB drugo...

GRUB je nešto poprilično esencijalno u Linux svijetu, dok se bez Plymoutha i te kako može.
Avatar
DoDo
Postovi: 1559
Pridružen/a: 23 sij 2008, 11:51
Spol: M
OS: GNOME 3
Lokacija: ~/Croatia/Zagorje/Radoboj

Re: GRUB 2

Post Postao/la DoDo »

Šta je još zanimljivo:

na Ubuntuovom wikiju piše da je GRUB 2 označen verzijom 1.96, dok sam malo prije provjerio kaj ima u fedorinom repou i tamo je 1.98, a svejedno u opisu paketa piše "development version only. Do not replace the original GRUB".

Ovo je stvarno zanimljiv korak za Ubuntaše - nadam se da im se neće nešto teško skršiti.

S druge strane - barem se je naglo povećao userbase koji će testirati software - nadam se da neće biti potrebno prijaviti puno bugova :mrgreen:
:mrgreen: Smile! It makes people wonder what you're thinking about... :mrgreen:
I am NaN, I am a free man!
Započnite svoje Linux iskustvo na http://wiki.open.hr
Avatar
Suko
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.

Re: GRUB 2

Post Postao/la Suko »

Ajmo sad prepucavanje Fedora Ubuntu.
Neka se samo nove stvari uvode.
Ko neće riskirati neka uzme drugu distru, ili neka malo pričeka.
Kad se već priča o bugovitim stvarima, nije niti KDE 4 bio bog zna što kad je izašao. Pa ipak su ga stavljali. A vidi sada!
Tako ne morate niti Grub 2.
Ima sigurno načina da se instalira stari GRUB.
A, nije niti Fedora Bogom dana. Ima i ona hvala Bogu svojih bugova.
Odgovori