KaOS 2014.08 je Linux distribucija kreirana iz temelja s posebnim naglaskom na KDE radno okruženje.
Radi se o GNU/Linux distribuciji razvijenoj iz temelja s fokusom na KDE softverski paket. Najnovije izdanje dolazi s KDE-om 4.14.0 – posve svježa verzija ovog popularnog radnog okruženja ali uglavnom usmjerena na ispravke grešaka i poboljšanja, dok su razvijatelji pažnju usmjerili na Plasmu 5. Pošto nema velikih novosti, za očekivati je stabilan rad.
Osim najnovije verzije KDE-a, svježe izdanje KaOS-a donosi i par zanimljivih novosti poput posve novog instalacijskog alata baziranog na kodu instalera Manjaro Linuxa s opcijom automatskog particioniranja, mogućnosti enkripcije diska i pojednostavljenog izbora lokacije, dok su post-instalacijske skripte posebno napisane u Pythonu 3 isključivo za KaOS. Za instalaciju alat zahtjeva barem 1 GB radne memorije na računalu.
Distribucija u centru pažnje trenutno ima stabilnost, iako nismo sigurni koliko im je to pošlo za rukom uz tek objavljeni KDE softverski paket, kao i priloženi – još vruć – Linux kernel 3.15.10.
Za kraj, nekoliko opaski vezano uz instalaciju ili Live isprobavanje distribucije. U slučaju “prženja” ISO datoteke na DVD, brzina mora biti namještena na 4x ili manje – u suprotnom, sustav neće raditi. Također, ako se odlučite na popularniju metodu – USB štapić, imajte na umu da distribucija neće raditi ako budete koristili program UNetbootin; umjesto njega, službene web stranice preporučuju ImageWriter (za Windowse ili Linux) ili zapisivanje putem naredbe dd. Napomena ide i za računala s UEFI-jem na kojima KaOS neće raditi.
Moramo priznati, KaOS izgleda jednostavno predivno i razvijatelji su si očito dali truda ušminkati KDE. Međutim, kao što se iz teksta može zaključiti, mnogo je tu nedovršenih stvari – ili ne rade kako treba ili zahtijevaju korištenje specifičnog protokola (posebno kad je u pitanju zapisivanje ISO datoteke).
Nadogradnje se obavljaju po rolling-release principu, a posljednji ISO, KaOS 2014.08., možete preuzeti sa službenih web stranica. Za dodatne informacije možete zaviriti u popis izmjena.
Nadamo se da će dežurni distrohopperi u komentarima pružiti više detalja, posebno kad je i pitanju stabilnost i novi KDE.
KaOS 2014.08 dostupan za preuzimanje,
16 Komentara
Dodaj svojDopada mi se što rade na vizuelnom identitetu distre. Dakle, verujem, da je manje više stabilna kao i sve KDE distribucije. Nisam je nikad probao. Ali opet napominjem, pozdravljam i volim kad vidim da neka distribucija razvija svoj vizuelni identitet.
Slazem se sa tobom. Jednostavno mora se raditi i na dizajnu. Samo napred 🙂
Igram se sa njim vec par dana i mogu reci vau!
Lijepo su to izveli i za sad sve radi savrseno stabilno, ideja o samo KDE/Qt kombinaciji mi se svida i imao sam probe sa Chakrom prije, ali nije to to.
Za one koji su probali Manjaro, ista stvar samo sto nije Arch nego su sami radili. Ali pre kratko isprobavam da bi donosio zakljucke tako da…
Svakako za probu, ne ustrucavajte se!
Sve pohvale ovoj distribuciji. Najbrža i najstabilnija distribucija sa Kde sučeljem. Ekosustav distribucije temelji se na reduktivnom načelu paketiranja koje se fokusira isključivo na Kde/Qt programskim paketima. To za posljedicu ima nevelik broj paketa oko 2200 ( za razliku od velikih distribucija >30000) ali se zato postiže veća stabilnost. Ovo je rooling release distribucija pa je manji broj paketa i garancija lakšeg održavanja sustava. KaOS jednostavno leti, hardver mi je u potpunosti podržan i po instalaciji dodatno sam instalirao samo Firefox i Libreoffice. Iako ova distra nema podršku za Steam, Skype, te uopće lib32 pakete, meni to nije nikakav manjak. Na njihovoj službenoj stranici možete provjeriti da li distribucija posjeduje vama potrebne programske pakete i ako vam je prihvatljiva filozofija -manje je više- , a Kde je ono što tražite, jednostavno morate probati ovu distru.
najstabilnija distribucija? procjena donesena nakon Pi dana korištenja? pomalo bratac
U redu. Nakon Pi dana korištenja, niti jedan problem. Ali slažem se da sam pretjerao sa procjenom tj. izjava ” najbrža i najstabilnija ” nema temelja. Zato ću sada reći nešto što ima temelja. Ajmo ovako, Najbrža i za sada ( nakon Pi dana korištenja) najstabilnija distribucija sa Kde sučeljem.
Po kojim kriterijumima najbrža, a po kojim kriterijumima najstabilnija?
arch 900 paketa(kde) vrh i to je puno 🙂 a ova ima 2200 🙂 a nije brza od arch-a teorije nema… stabilnijia mozda, ali kolko moze biti stabilna ako je rolling?
2001 / 846 installed 😉
gentoo – 213 paketa 😛
http://www.pandys.org/forums//public/style_emoticons/default/surrender.gif
HP kalkulator, nemam pojma koliko paketa ima, ali radi i sve leti na njemu kao prvog dana 😀
Prije godinu dana bih ti zalijepio ovo:
http://thelinuxexperiment.com/blog/wp-content/uploads/2011/12/gentoo-build.jpg
Ali ne i danas… Danas dobiješ ovo:
http://www.reactiongifs.us/wp-content/uploads/2013/03/slow_clap_citizen_kane.gif
Svaka čast majstore 😉
Sve to skupa je meh. Bitno je da imaš kaj tebi treba i da to radi. Ostalo je nebitno. Sva ostala prepucavanja koja distra je bolja brža i ljepša su fanbojizam.
@Dario rađe Texas Instruments. http://www.linuxzasve.com/ti-nspire-graficki-kalkulatori-ulaze-u-linux-kernel-main-tree a i Debian radi na njima 😛
Lutherus kak i gdje bi te se moglo kontaktirati za mali savjet. Neki mail il nekaj?
lutherus@lutherus.org 😛