U posljednjim izdanjima Gnome sučelja mogli smo vidjeti nekoliko zanimljivih promjena, kako onih “ispod haube” tako i onih vidljivih. U Gnome 3.2 izdanju smo dobili Gnome Contacts i Gnome Documents aplikacije, mogućnost pokretanja web stranica kao aplikacija, novi GDM ekran za prijavu, novu virtualnu tipkovnicu, automatsku rotaciju ekrana na tabletima i sličnim uređajima i razne druge promjene.
U Gnome 3.4 izdanju su redizajnirane i ispolirane neke aplikacije poput Documents, Contacts, Epiphany, Disks, Password and Keys itd., uveden je applications izbornik koji zasad funkcionira samo na nekim aplikacijama. Osim toga je ispoliran i sustav notifikacija, postavke sustava su poboljšane u nekoliko smjerova i cijeli sustav je potpuno uglađen.
Ako ste mislili da će se razvoj Gnome sučelja možda primiriti ili će se Gnome ekipa posvetiti samo ispravljanju postojećih bugova i poliranju postojećih mogućnosti, u krivu ste. Gnome developer Allan Day na svom blogu donosi neke planove za nadolazeća izdanja Gnome sučelja pa pogledajmo što možemo očekivati.
Zaslon zaključavanja i prijave
Kada je zaključan, zaslon bi trebao prikazivati vrijeme, datum i druge obavijesti o novim porukama, pošti i sl.

Slično kao i na novoj verziji Windowsa, lockscreen se povlači prema gore i dobivamo popis korisnika ili samo trenutno aktivnog korisnika. Kako to izgleda pogledajte na videozapisu.
Notifikacije
Sustav obavještavanja je dodatno ispeglan te je mnogo “pametniji” nego dosad. Kada se pojavi notifikacija na dnu ekrana korisnik ima dvije opcije:
- Postaviti kursor nad notifikaciju čime ona potpuno izlazi na zaslon,
- Pomaknuti mišem negdje drugdje čime se notifikacija sklanja sa zaslona i dopušta nam da neometano nastavimo s radom.
Ukoliko se kursor miša nalazi na sredini dna zaslona, notifikacija se neće u potpunosti pojaviti dok se kursor ne pomakne gore.
Ikone u message tray području bi trebale biti povećane i statične, za razliku od sadašnjih animiranih.

Skrolanje
Puno vremena je utrošeno na detalje oko skrolanja, odn. želi se postići isto ponašanje na različitim uređajima – onima sa zaslonom na dodir kao i na standardnim računalima s mišem. Na sljedeća dva videozapisa možete vidjeti razlike između njih.
Ispisivanje
Dijalozi za printanje su uljepšani i dodatno usavršeni pa sada omogućavaju jednostavno podešavanje i brzi predpregled prije ispisivanja.

Početno postavljanje sustava
Početno postavljanje sustava nas dočekuje kod prvog pokretanja sustava, i prema slikama bi trebalo uključivati samo nekoliko osnovnih koraka kao što su spajanje na mrežu, stvaranje korisničkog računa, postavljanje lokacije i vremenske zone i unošenje online računa.
Nadogradnje sustava
Nadogradnje sustava bi trebale biti mnogo jednostavnije i intuitivnije za korisnike, kao što možete vidjeti na slici ispod.
Osim navedenih novosti tu su brojna druga poboljšanja instalacijskog postupka, autorizacijskih dijaloga, dijaloga odjave itd. a ako ste znatiželjni uputite se na službenu stranicu Gnome projekta.
16 Komentara
Dodaj svojOdlično!! Jedva čekam! Sviđa mi se novi GNOME Shell :))
Ipak se okrece…
opa 🙂 gnome ide u dobrom smjeru 😀
Gnome sve bolji no meni je ipak najbolji LXDE. Cemu radna okruzenja koja trose puno radne memorije. Kad ima jednako funkcionalnih Okruzenja koja trose vrlo malo radne memorije. Neka me netko ispravi ako grijesim.
Gnome 3 mi je jednostavno loš potez. To nije to.
Nije stvar do Gnome 3 vec do Gnome shell-a, ali biti ce bolje u buducnosti. Vidio si kako je bilo sa prvim KDE 4.x verzijama, a kako je sada
Vratite nam funkcionalne panele i postavljanje launcher-a kao u gnome 2, sve ostalo je bla, bla, bla >:(
BM, reci ti njima xD
nemojte samo plakat, postoji i xfce 😉
na poslu koristim xubuntu 12.04 i svaki čas šalje raporte o rušenju i stalno neki problemčići s njim :/ slično se ponašao i dok je bio instaliran na ličnom laptopu. Zadnji xfce Mint je 9-ka (supruga koristi najviše za internet i odlično se pokazala) … ako bi izašla xfce 13-ka to bi bilo vrijedno pokušaja
Ne kužim vas koji se žalite na gnome-shell i patite za bivsim gnometom, pa imate mate ljudi, instalirajte si ga i uzivajte…
mate (još uvjek) ima problema sa stabilnošću. To je barem moje iskustvo
ne znam sta da ti kazem, on je proizasao direktno iz zadnjeg stabilnog gnome 2 izdanja, kod mene na archu je radio prilicno dobro, iznad svakih ocekivanja… tak da… nisu oni puno petljali po samom kodu koliko su se bavili rješavanjem konflikata sa gnome aplikacijama i fileovima… mogu se usuditi i reci da je u ovom stanju, barem kod mene, vise nego dovoljan za svakodnevnu uporabu…
Bla bla bla bla svi konstantno prigovaraju ovo neradi ono neradi ovo bi trebalo ovak ovo onak. Ajde ljudi prijavljujte bugove developerima ako već nemožete pomoći kod razvoja i kodiranja i prestanite se žaliti i pametovati. Dosta je bilo.
Imate extenzije i predivan js i css kod koji mozete jednostavno izmjeniti za svoje potrebe.
Gnome shell je jednostavno najljepsi i najfleksibilnije DE koji sam do sad koristio (gnome 2 je mala maca za njega).
Lutherus thumb up
Stvarno nerazumijem zašto vam se nesviđa,jednostavan je i jako ljep (preljep)…stvarno,koji vam je? Ako vam se on nesviđa imate Cinnamon i to je to
Gnome shell + Docky = Epic
Al’ ozbiljno… Probajte i uvjerite se 😉
Jedina mana je što Docky uzima oko 30 MB RAM-a, tako da ne preporučam onima s ispod 1 GB radne memorije. (Firefox 250 – 300 MB, pristojan IDE 50 – 100 MB, multimedia player 20 – 30 MB + OS i već ste na 900 MB)