Qt je jako popularan razvojni alat otvorenog koda. Procjenjuje se da ga koristi preko 450 000 developera, tisuće tvrtki diljem svijeta, te da ima značajnu ulogu u mnogim industrijama poput automobilske industrije, medicine, obrambene industrije, svemirske industrije i aeronautike, industrijske automatizacije, industrije animacije i naprednih vizualizacija. Koriste ga mnogi popularni programi poput VLC-a, Skypea, Opere, Mathematice, Photoshopa ili Virtualboxa.
Nama je najznačajnija činjenica da se KDE velikim dijelom oslanja na Ot.
Nedavne glasine oko slabljenja Nokije, koja je Qt preuzela od Trolltecha i nastavila njegov razvoj i održavanje, su zabrinule velik dio Linux zajednice i programera. Moguć gubitak jednog takvog prominentnog partnera se zasigurno ne bi dobro odrazila na daljni razvoj i sudbinu ovog toolkita.
Na sreću, stvari su izgleda ipak krenule dobrim tijekom. Većina vas vjerojatno već zna da je prije nekoliko dana finska tvrtka Digia preuzela Ot od Nokie. U ovu transakciju je uključeno i 125 Nokijinih zaposlenika koji su radili na QT-u. Time su završeni strahovi oko nesigurne budućnosti i mogućeg potpunog napuštanja ovog razvojnog alata. Digia se obvezala nastaviti sve Nokijine aktivnosti koje uključuju daljni razvoj ovog toolkita, posao oko komercijalnih i open source licenci, te servisiranja. Osim ovih obveza, Digia se odlučila razviti Qt i za Android, Windows 8 i iOS platforme.
U Digiji vjeruju da Qt ima jako dobru budućnost i da će kroz narednih nekoliko godina posao oko Qt-a značajno rasti. Kao što vidimo Digia ima ozbiljne namjere s nastavkom daljnjeg razvoja i proširenjem Qt-a na druge platforme.
Reakcije na ovu vijest su uglavnom pozitivne i većina se slaže da se radi o ozbiljnoj tvrtci koja ima dobru strategiju razvoja. Osim očitog interesa oko razvoja ovog popularnog razvojnog alata, Digia ima i osobni interes održati zdravlje Qt-a. Naime, nekoliko njihovih ključnih softverskih proizvoda ovisi o Qt-u.
Za sada su se samo dvije stvari pokazane kao moguć razlog za zabrinutost. Prva je zabrinutost oko toga da li tako mala tvrtka ima dovoljno resursa oko održavanja i razvoja ovako velikog projekta. Drugi razlog za zabrinutost je to što je Microsoft jedan od značajnijih partnera ove tvrtke i teoretski bi mogao utjecati na brzinu i uspješnost razvoja Qt-a.
Međutim, kako god se stvari budu razvijale, rezervni plan postoji u obliku KDE Free Qt fundacije. Ranijim ugovorom s Nokijom ova fundacija ima pravo forkati Qt i nastaviti njegov razvoj ukoliko se zbog bilo kojeg razloga on prekine ili se nastavi pod nekom od zatvorenih licenci.
Eto, ova dugotrajna trakavica se približava kraju i izgleda da možemo biti mirni za sudbinu KDE-a. KDE će izgleda i dalje biti jedno od najboljih radnih okruženja na Linux platformi.
Autor:Branko S.
Izvor:Linux News
11 Komentara
Dodaj svojDrugim rečima Microsoft je preko svoje ispostave kupio Qt. Ode novi KDE u kqrazz.
Mislis Microsoft KDE 9 ima budcnost ?
hehe … ko zna šta dodnosi dan a sta noc a sta Microsoft 😀
Microsot nikad nije nista dobro donjeo uvjek kad se pojavi napravi neko sranje 🙂
nemoj da te čuje onaj iz hitne pc službe
Nadam se da me cuje 🙂
On sigurno ne čuje jer je odlučio isprobat “te linukse”, a kao što svi znamo “sa time nemo’š ni na Intrernet ni ništza” 😀
Point za tebe
ni na fejzbuk
Od QT još uvijek bježim zbog tih zamršenih licenci. Imam nekoliko open source projekata u Javi i WX. Naravno da uz free open source projekte programer mora od nečega i živjeti, pa nešto mora izdati i zatvoreno i komercialno. Glupo je to što svugdje se svodi kod njih da se uzme odvjetnik koji će razjasniti točno što smiješ a što ne..a naši odvjetnici su vrhunski znalci za lgpl licence (pogotovo one s iznimkama). Mislim da je WX puno jednostavnije objasio ono sto smijes a sto ne – u principu smijes sve. Dinamičko linkanje, objektne datoteke..koja gluparija od licence..
[…] Digia je preuzela QT. […]