Kako zatražiti besplatnu podršku

Windowsi imaju nezgodnu osobinu da s vremenom uspore, ili u najgorem slučaju (koji je prilično čest) dođu do točke gdje je reinstalacija kompletnog sustava neophodna.

Razne aplikacije koje se vole poigrati s postavkama sistema, virusi, crvi i ostalo malware smeće, neiskusne korisnike vrlo lako dovode do potpunog kraha sustava, koji je još jučer, netom nakon instalacije radio “kao podmazan”. Definiranje problema i apliciranje rješenja, ponekad mogu biti toliko frustrirajući, da se korisnici najčešće okrenu formatiranju particije i svježoj instalaciji.

Kod Linuxa su stvari malo drugačije; uz pravilno održavanje i nešto znanja, jednom obavljena instalacija može potrajati godinama. Za ovo možemo zahvaliti fundamentalnim razlikama u samoj arhitekturi operacijskog sustava, ali dobrim dijelom i odreda iskusnijim korisnicima, vinutim troubleshootingu i u detalje upoznatima sa funkcioniranjem sustava.

Neki novi klinci…

U zadnje vrijeme svjedoci smo poplave novih Linux korisnika. Prozore uspješno ostavljaju iza sebe ali ne i stare navike; kada ih dohvate problemi, ili ne daj Bože – dočeka crni ekran umjesto šarenog Desktopa, ne preostaje im ništa osim formatiranja i nove instalacije.

Krivo! Za gotovo svaki problem postoji adekvatno rješenje – potrebno je samo naoružati se strpljenjem, ubaciti malo volje i odvojiti nešto vremena. Zauzvrat, pored sustava koji je ponovno na nogama dobivate i bonus – znanje!

Djelujte preventivno!

Za početak, idemo pokušati zaobići cijeli scenario i djelovati preventivno. Koji su to najčešći uzroci problema?

  • Budite oprezni dok radite kao root. Prevelika moć u rukama početnika može biti destruktivna (kao paralelu uzmite svježeg vozača kako podiže dozvolu i sjeda u snažni Ferrari).
  • Razni internet forumi prepuni su “korak po korak” rješenja, koja se često primjenjuju copy/paste metodom. Utipkavati naredbe u terminal, bez poznavanja njihovih značenja je u krajnju ruku nepromišljen potez, koji može donijeti više štete nego koristi. Svakako obratite pozornost za koji distribuciju su upute pisane, pa čak i verziju. Nešto što je funkcioniralo u Ubuntu 9.04, ne mora nužno raditi i u 9.10.
  • Pazite na izvore iz kojih nabavljate softver. Dodavanje rizičnih repozitorija od treće strane može biti pogubno za vaš sustav, kao i uključivanje raznih factory, unstable i sl. repozitorija s najnovijim softverom koji je još uvijek u razvoju.
  • Prilikom odabira distribucije, držite se onih najpopularnijih. Velika i snažna zajednica ključna je pri brzom rješavanju problema.
  • Ako sve radi kako je zamišljeno, nema smisla prčkanjem dovesti računalo u stanje neupotrebljivosti. Za učenje, isprobavanje i sl. okrenite se virtualki.

Ok, recimo da su nas muke ipak dohvatile. Ništa neobično, ponekad i obična, službena zakrpa može donijeti probleme. Aplikacija koja je još jutros radila bez problema, može iznenada početi odbijati poslušnost. Događa se.

Kako ne postoji broj telefona koji možete okrenuti (osim u slučaju enterprise distribucija i plaćene podrške), pomoć tražimo od Linux zajednice. Uzmite u obzir da su ljudi na forumu, baš kao i vi, zaposleni, studiraju ili općenito nemaju previše slobodnog vremena. Nitko ne dežura 24 sata u iščekivanju vas i vašeg problema, da bi potom ostavio sve svoje obaveze i posvetio se podešavanju “rotirajuće kocke”.

Vrlo je bitno iznijeti problem na pravi način i na pravo mjesto, a potom dati vremena da se netko javi. Požurivanjem i izjavama tipa “zar je moguće da nitko ne zna?!” nećete daleko dogurati. Ako ne možete pristupiti grafičkom okruženju, bootajte računalo uz pomoć LiveCD-a ili se poslužite drugim računalom kako bi se spojili na internet.

Gdje potražiti pomoć?

  • Za početak, posjetite HOW – centralni wiki za otvorene sustave, i pokušajte sami pronaći rješenje.
  • Koristite Google – uz pravilan odabir ključnih riječi, rješenje za vaš problem često se nalazi pri samom vrhu rezultata.
  • Ako je u pitanju neka sitnica ili trebate nekoga da vas usmjeri na pravi put, možete se javiti na neki od IRC kanala.
  • Javite se na neki od regionalnih (LZS, HULK, Ubuntu HR, LUGoNS…) ili stranih foruma.

Forum: kako upitati za pomoć?

Odabrali smo forum (ili više njih ako nam hitno treba pomoć). Prije iznošenja upita dobro je pročešljati kroz teme – vrlo je vjerovatno da se netko već suočio s istim problemom, a rješenje je udaljeno tek par klikova mišem. Većina foruma ima i opciju pretrage, s kojom se svakako poslužite.

Linux za sve forum je odlična destinacija za rješavanje problema

 

Ako sve navedeno nije urodilo plodom, izaberite odgovarajući podforum i otvorite novu temu. Kao moderator na LZS forumu, svakodnevno se susrećem s lošim primjerima, što me i ponukalo na pisanje ovog teksta. U par crtica objasnit ću vam kako pravilno predstaviti svoj problem, iznijeti što više potrebnih informacija, a sve sa svrhom da pravovremeno dobijete kvalitetan i valjan odgovor.

  • Naslov teme – vrlo je bitno u par riječi sažeti vaš problem. Na taj način privlačite pozornost nekoga tko je upoznat s tematikom i omogućujete lakšu pretragu foruma. “TREBAM POMOĆ!”, “Imam problem”, “Ne radi!”.. sve su to primjeri kako NE nasloviti temu.
  • Ukratko, ali s dovoljno detalja opišite nastali problem. Što ne radi? Kada su problemi započeli? Što ste zadnje napravili prije nego su problemi nastupili? Sumnjate li na nešto?
  • Iznesite podatke o vašoj distribuciji, radnom okruženju i Linux kernelu (verziju kernela možete saznati upisivanjem naredbe “uname -a” u terminal).
  • Iznesite osnovne podatke o hardveru (naredbe (lspci i lsusb)
  • Napišite vašu konfiguraciju; krenite od procesora, memorije, grafičke kartice pa na dalje…

U svakom slučaju, budite uljudni, ljubazni i strpljivi. Zašto uopće spominjem ovo? Pomalo žalosno, ali istinito – nerijetko se jave svježi korisnici Linuxa, koji iz nekog razloga smatraju da su dar s neba, i prijete povratkom na Windowse ukoliko se njihov problem ubrzo ne riješi?!

Imajte na umu da je odabir Linuxa vaš osobni izbor, izbor od kojega mi nemamo apsolutno nikakve koristi. Sve što radimo, radimo iz dobre volje, u nadi da ćete i vi jednog dana postati punopravni član Linux zajednice, te stečeno znanje prenijeti drugima.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
VN:F [1.9.22_1171]
Stari sustav ocjenjivanja
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Kako zatražiti besplatnu podršku, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Ivan

Osnivač linuxzasve.com portala - autor brojnih tekstova o Linuxu i otvorenim sustavima. Pokazuje izrazite simpatije za informacijske tehnologije, uz naglasak na web i društvene mreže.

You may also like...

6 komentara

  1. Robi napisao:

    I nadam se da će biti manje onog famoznog RTFM 😉 … Kad sam ja započeo koristiti linux, svaki barem treći odgovor je bio RTFM 😀

  2. Vlado napisao:

    Dobar savjet za početak svakog početnika i ne samo u Linux-u…

  3. Robert napisao:

    Kao da si mi uzeo rijec iz usta, lijepo, sazeto i precizno sve sto treba pocetniku kad ga ulovi panika.

  4. Shicy napisao:

    Jedini uvjet je uljudnost i kultura. Sve se ostalo da riješiti.